Používáte bankomaty k výběru peněz? Chystá se něco velkého, připravte se

Bankomaty se brzy dočkají významných změn, ovlivněna přitom bude více než polovina strojů na vydávání peněz.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bankomaty nám pomáhají dostat se snadno k penězům, které máme uložené na svém bankovním účtu. Čas od času se ale do oběhu dostanou bankovky, které pochází z trestné činnosti. Aby se zamezilo možnosti, že se takové bankovky dostanou do vaší peněženky, bude zaveden nový systém. Předpokládá se, že náklady na přizpůsobení těchto strojů novým předpisům dosáhnou více než jeden a čtvrt miliardy korun. Banky se takto snaží splnit požadavky nařízení Ministerstva vnitra a správy v Polsku, které vstoupí v platnost 23. září a budou se týkat až 40 % všech bankomatů. Informuje o tom portál Business Insider.

Nový systém

Nová opatření nutí banky k implementaci inteligentního systému neutralizace bankovek (IBNS), který je již západním zemím již dobře znám. Tento systém reaguje na pokusy o krádež, jako jsou útoky na bankomaty nebo konvoje peněz tím, že zabarví bankovky. Odstranění této barvy je extrémně obtížné, což zabraňuje manipulaci s penězi z trestné činnosti. Pro běžného spotřebitele to znamená, že může narazit na bankovky zabarvené tímto systémem, a to i v situacích, kdy nedošlo k žádnému útoku. 

I když riziko obdržení takto zabarvené bankovky zůstává zatím relativně nízké, s přizpůsobením bankomatů novým pravidlům se toto riziko může v budoucnu zvýšit. Informoval o tom portál InteriaBiznis

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat, když takovou bankovku dostanu?

Dostat takovoou bankovku v Česku je zatím nemožné. Pokud se Vám však v případě návštěvy Polska stane, že obdržíte bankovku s barvou, je důležité ji nepřijímat. Existuje vysoká pravděpodobnost, že takové peníze pocházejí z trestné činnosti. Pokud se vám stane, že máte v ruce zabarvenou bankovku, můžete ji vyměnit na místní pobočce Národní banky. Je třeba poznamenat, že přechod na tento nový systém IBNS bude postupný, a tak není nutné se obávat výrazného zvýšení rizika přijetí zabarvených bankovek hned na začátku. 

Banky budou pracovat na tom, aby minimalizovaly nepříjemnosti pro své klienty a budou se snažit zajistit, že nový systém bude co nejúčinnější a spolehlivý.

Zdroj: Fakt
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články