S používáním veřejné Wi-Fi opatrně: Jde o hru s ohněm. Podvodníci díky tomu během chvíle vybílí celý bankovní účet

S používáním veřejné Wi-Fi opatrně. Podvodníci vám mohou během chvíle vybílit celý bankovní účet. O peníze už přišla spousta Čechů. Nepodceňujte zabezpečení svého zařízení.

veřejné wi-fi i Zdroj fotografie: Steve Harris from Toronto, Canada / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Patříte mezi lidi, kteří občas rádi pracují na různých veřejných místech, jako jsou kavárny nebo obchodní centra? V tom případě byste si měli dát pozor na připojení k veřejné Wi-Fi, která na těchto místech neposkytuje ani základní ochranu proti kybernetickým útokům. Své zařízení tak musíte důkladně chránit sami, jinak vás na veřejné Wi-Fi síti může jednoduše sledovat každý začínající hacker. Pokud základní ochranu nemáte, raději na veřejné síti nenavštěvujte své internetové bankovnictví.

Základní zabezpečení na veřejné Wi-Fi

Ať už se na veřejnou Wi-Fi přihlásíte na svém mobilním telefonu, tabletu nebo notebooku, základní zabezpečení byste neměli v žádném případě podcenit. V případě telefonů a tabletů s operačním systémem Android nebo iOS byste vždy měli mít nainstalované nejnovější bezpečnostní aktualizace. Ideálně nechte své zařízení bezpečnostní aktualizace stahovat a instalovat automaticky, čímž výrazně snížíte šanci, že se do vašeho zařízení při použití veřejné Wi-Fi nabourá nějaký hacker.

V případě notebooků s Windowsem je pak zásadní použití nějakého antivirového programu, který včas rozpozná nástrahy nezabezpečené sítě. Pokud nechcete za antiviry utrácet hodně peněz, můžete se spolehnout na služby programu Windows Defender, který je v zabudovaný v každém novém počítači.

otisk prstu
iZdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos / Creative Commons / CC BY-SA
Připojení na veřejnou síť může být potenciálně nebezpečné.

VPN pro náročnější uživatele

Pokud služby veřejné Wi-Fi sítě využíváte pravidelně, vyplatí se do zabezpečení zařízení lehce investovat. Samozřejmostí by pro vás mělo být použití služby VPN, která i v neplacené verzi nabízí poměrně solidní zabezpečení. Služby VPN jednoduše šifrují veškerou vaší činnost, kterou na veřejné Wi-Fi děláte. Bezplatné verze však výrazně omezují rychlost přenosu dat i množství přenášených dat. Pro každodenní využití se tak vyplatí zainvestovat do některé z placených služeb, jako je NordVPN, CyberGhostVPN nebo ZenMateVPN.

Prohlížeč Tor vás spolehlivě ochrání

Nejnáročnější uživatelé určitě ocení také anonymitu prohlížení, kterou poskytuje prohlížeč Tor. V kombinaci s placenou službou VPN tak můžete i na veřejné Wi-Fi dosáhnout téměř stoprocentního zabezpečení, které jen tak někdo neprolomí. Prohlížeči Tor Browser byste tak měli vždy dát na veřejné Wi-Fi přednost před klasickým Chromem, který ani v anonymním režimu nezaručuje takovou úroveň ochrany.

Naléhavé: Tento internetový prohlížeč obsahuje vir, který sbírá informace o vašem bankovním účtu. Můžete přijít o všechny peníze

I přes všechna tato zabezpečení se však na veřejných sítích nedoporučuje přihlašování do internetového bankovnictví nebo provádění online plateb. Riziko krádeže platebních údajů je v takových případech poměrně vysoké. Hackeři by vám mohli během chvilky doslova vybílit celý účet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články