Naléhavé: Tento internetový prohlížeč obsahuje vir, který sbírá informace o vašem bankovním účtu. Můžete přijít o všechny peníze

Nový nebezpečný trojský kůň, maskovaný jako VPN rozšíření pro prohlížeč Chrome, varují bezpečnostní odborníci. Tato hrozba se šíří především pirátskými kopiemi her, a když je nechtěně nainstalována, začíná shromažďovat citlivé informace od uživatelů.

i Zdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Varování bezpečnostních odborníků směřuje k novému nebezpečnému trojskému koni, který vypadá jako rozšíření pro internetový prohlížeč Chrome. Tato hrozba pracuje skrytě a může být aktivována bez povšimnutí uživatele. Co je ještě znepokojující, lze ji stáhnout a nainstalovat bez vědomí postiženého.

Obětí může být kdokoliv

Společnost ReasonLabs upozornila na nový malware, který se maskuje jako VPN rozšíření pro internetový prohlížeč, především pro uživatele Google Chrome, ale byly zaznamenány i případy, kdy se malware dostal na prohlížeč Microsoft Edge. Tento trojský kůň se objevil v několika pirátských kopiích her, které lze nelegálně stáhnout z torrentových portálů. Mezi napadenými hrami patří Assassin’s Creed, Grand Theft Auto a dodatky pro The Sims 4.

Rozšíření pro porhlížeč

Příznivci her stáhli pirátské kopie a při instalaci hry se jim nechtěně nainstalovalo rozšíření pro Google Chrome. Toto podvodné rozšíření bylo paradoxně volně dostupné v obchodě Google Play jako rozšíření pro prohlížeč pod názvy: netPlus (s 1 milionem stažení), netSave a netWin (oba po 500 000 stažení). Trojan byl hlavně distribuován ve warez verzích her.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Shromažďování citlivých dat

Po nechtěném nainstalování začalo rozšíření shromažďovat cenné informace od uživatelů. Virus blokoval i jiná rozšíření a měnil výsledky vyhledávání. ReasonLabs tvrdí, že virus původně pocházel z ruských torrentových serverů, přičemž hlavní ohrožení bylo pro lidi hovořící rusky ve východní Evropě. Pokud vir napadne právě vaše zařízení, znamená to přímou ztrátu zařízení. Bude pak nutné zařízení nahradit zcela novým za několik tisíc.

Jak udělat kontrolu?

Zda máte mezi rozšířeními Google Chrome nainstalováno některé z těchto podvodných, si můžete ověřit. V současné době však již není možné žádnou z těchto aplikací stáhnout, neboť Google je na základě varování bezpečnostních expertů ze svého obchodu odstranil.

Chráníte své zařízení před podobnými viry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články