Naléhavé: Pokud používáte toto heslo, přijde o střechu nad hlavou. Prý ho používá každý 10. Čech, nejspíš i vy

Pokud používáte některé z těchto hesel, rovnou se rozlučte se svým majetkem. Brzy byste o něj mohli přijít.

i Zdroj fotografie: Intel Free Press / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost NordPass nedávno zveřejnila svou novou studii, která přináší podrobnosti o 200 nejčastěji používaných heslech v 35 zemích, včetně Česka, za rok 2023. Tato analýza ukazuje rozdíly v preferencích uživatelů v různých zemích, kdy v Česku patří mezi oblíbená hesla například „maminka“ a „bára“. 

Slabá hesla

Výzkumníci se zaměřili na to, jaká hesla uživatelé používají při přístupu k různým online službám. Zjistilo se, že většina z těchto hesel je slabá a snadno prolomitelná. Nejnovější studie od NordPass prezentuje seznam 200 nejfrekventovanějších hesel po celém světě v roce 2023, s důrazem na rozdíly mezi hesly v 35 různých zemích. V Česku bylo nejčastěji používaným heslem „admin“, což znamená špatnou praxi z hlediska bezpečnosti, protože se jedná o standardní a málo bezpečné heslo, které uživatelé často nezmění. Češi rovněž rádi začleňují do svých hesel osobní prvky, jak ukázalo užívání hesla „maminka123“. 

Špatná volba

Skvělá zpráva pro kybernetickou bezpečnost to však není, protože více než 70 % těchto hesel je možné prolomit za méně než sekundu. Zvláště znepokojující je i to, že jedno z nejčastějších hesel na světě je stále „123456“, což se v Česku umístilo na druhém místě. Vzhledem k tomu, že lidé často sdílejí streamovací účty, zjištění ukázala, že právě tyto účty mají nejslabší hesla, což může být spojeno s pohodlím a snahou o snadnou zapamatovatelnost. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na to, jaká hesla volíte

NordPass se při výzkumu také zaměřil na používání hesel v závislosti na platformě. Zjistilo se, že nejslabší hesla se objevují u zabezpečení streamovacích účtů, zatímco u finančních služeb uživatelé preferují silnější hesla. Vědci při analýze využili databázi uniklých hesel o velikosti 6,6 TB a rozdělili data do různých vertikál, což umožnilo provedení statistické analýzy podle jednotlivých zemí. Výsledky však výzkumníci sdíleli pouze ve formě statistik a neobsahují žádné odkazy na osobní údaje uživatelů internetu.

Pokud jste si zvolili některé ze zmíněných hesel, je potřeba je okamžitě změnit. Pokud by na vaše heslo někdo přišel, mohl by se vám dostat na účet a klidně vás připravit o střechu nad hlavou.

Zdroj: Chip
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články