Rakev pro britskou královnu byla vyrobena už před 30 lety. Od té pro nás –⁠ obyčejné smrtelníky –⁠ se výrazně liší

Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela královna Alžběta II. Podívejte se, jak bylo s mrtvým tělem nakládáno a proč je rakev tak speciální.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ještě před samotným pohřbem byla rakev s královnou vystavena pro veřejnost. Svou úctu jí tak mohli vzdát obyčejní lidé i celebrity všeho druhu. Jak je ale možné, že tělo královny zůstává po celou dobu naprosto beze změny, i když je mimo místa se speciálními podmínkami? Důvody jsou dva. Britové ovládají zcela unikátní metodu konzervace těla, která zastavuje veškerý rozklad. A tomu pomáhá i speciální rakev.

Jak byla královna konzervována?

Do těla je dle experta aplikován velmi silný roztok, který prakticky ihned zastavuje jakékoli posmrtné procesy v těle Jejího Veličenstva. I za 100 nebo více let bude mít tedy stejný výraz v obličeji, samozřejmostí je také posmrtná úprava těla. Dochází tedy k líčení i dalším úpravám. Chemikálie vpravované cévním systémem způsobí mírné seschnutí celého těla. Jde hlavně o etanoly, formaldehyd a zvlhčující činitele, což musí přijít do několika hodin po skonu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U takto upravených ostatků také nedává smysl umístění do studených podmínek. Díky provedení balzamování je kompletně zastaven proces rozkladu. Britové takto postupují při konzervaci všech významných panovníků. Nikdy tak nedojde k tomu, aby po stovkách let zůstaly v rakvi jen kosti. A na rozdíl od sovětských vůdců typu Lenina není potřeba balzamování po nějaké době provádět znova. Panovnice si tak bude stále podobná.

Rakev zhotovena už před 30 lety

Jakmile se královna Alžběta II. ujala svého úřadu, byl stanoven i kompletní protokol po případ její smrti. Na většině návrhů včetně designu rakve se ostatně sama podílela. Rakev sama byla vyrobena ze speciálních materiálů asi před 30 lety. Přesné datum vzniku ovšem není známo, dokumentace totiž chybí. Způsob výroby se za více jak 4 století pohřbů členů královské rodiny prakticky nezměnil. Jde hlavně o anglický dub s těžkou olověnou vložkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě to je důvodem mnohem větší hmotnosti oproti běžným modelům. Během pohřební ceremonie tak rakev neslo osm vojáků místo obvyklých šesti. Proč právě olovo a dub? Dubové dřevo je ušlechtilý a velmi exkluzivní materiál. Spolu s olovem vytváří perfektně izolované prostředí, kam neproniká žádná vlhkost. Vytváří tak perfektní hermetické podmínky pro trvalý účinek metody, kterou Britové použili ke konzervaci královniných ostatků.

Balzamování existuje i u nás

Cílem moderního balzamování je pozastavení procesu tělesného rozkladu. Tělo má tedy během obřadu i dlouho po něm vypadat co nejlépe, ideálně bez viditelných změn. Stejně tak se zásah využívá tehdy, když je nevyhnutelný delší zahraniční pohyb ostatků. Postup je využíván hlavně v USA a Velké Británii, protože zde panuje zvyk pohřbů s otevřenou rakví. V ČR je tato služba také dostupná, nabízí ji ovšem jen několik certifikovaných ústavů.

Vzhledem k potřebě vysoké míry specializace a náročných přístrojů i chemikálií nejde rozhodně o levnou záležitost. I v zahraničí je metoda spojená s určitou mírou kontroverze. Často je totiž nabízena i rodinám, u jejichž zesnulých není vůbec potřeba. Další stránkou je také drastický dopad použitých chemikálií na životní prostředí. Výhodou je ovšem možnost upravit i velmi poškozené tělo, například někoho, kdo zemřel během autonehody.

Na kolika pohřbech jste v životě byli?

Zdroj: USAToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články