Americké F-35 mohou nést jadernou pumu, ruské Su-57 zase více střel. Vítěz je ale jen jeden

Na světě existují jen čtyři stíhací letadla páté generace v aktivní službě. Dosud se spolu neutkala v boji, jejich posuzování tedy není jednoduché.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Pokud by se například kvůli Ukrajině do sebe pustilo NATO s Ruskem, jedny z nejtěžších bojů by se určitě odehrávaly na obloze. Zde by NATO mělo výhodu, má mnohonásobně více letadel páté generace. Ale i bez ohledu na počty je samozřejmě otázka, jak by si tato letadla proti sobě vedla a co by na bojišti dokázala. Protože se nejpočetnější letouny páté generace F-35 a Su-57 nikdy ani nepotkaly, lze to odvodit jenom teoreticky.

Ruský letoun je větší a rychlejší

Pokud se podíváte na oba letouny, zjistíte, že jsou odlišně koncipované. F-35 je jednomotorový letoun, který je relativně malý a lehký. Su-57 má dva motory a je větší. Jenom na délku je rozdíl téměř pět metrů. Zatímco americký stroj má 15,7 metru, ten ruský 20,1 metru. Ruský stroj je i rychlejší a pohyblivější a má například možnost letět nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování. Určitě by měl výhodu v boji zblízka.

Ruské letadlo je také schopno nést více zbraní. Pokud si chtějí letouny udržet schopnost stealth, kdy jsou obtížně zachytitelné radarem, musí je mít ve vnitřních šachtách. Menší americký stroj zde může mít jen čtyři střely nebo bomby. Ruský ale plných šest. Ale i při použití vnějších závěsníků bude mít ruský letoun výhodu 12 : 10. Co ale zase svědčí ve prospěch amerického stroje, je schopnost nést jadernou pumu B61.

Na dálku Američané dominují

Ačkoli je ruský letoun rychlejší a hbitější, neznamená to, že by v souboji zvítězil. Letecké souboje se v současnosti z naprosté většiny odehrávají na dlouhé vzdálenosti, kde hbitost a rychlost nehrají takovou roli. Důležité jsou schopnosti střel vzduch-vzduch dlouhého dosahu, a hlavně schopnost detekovat a zaměřit nepřítele. Zde bezesporu dominuje F-35. Jeho radar AN/APG-81 AESA je považovaný za nejlepší na světě. Parametry ruského radaru N36 nejsou přesně známé, ovšem ruské bývají většinou horší než západní.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Američané navíc mají větší zkušenosti se zajištěním schopností stealth a speciálními materiály. To v souvislosti s tím, že Su-57 je znatelně větší, znamená, že by ho americký letoun nejspíše spatřil mnohem dříve a mohl i dříve střílet na dlouhou vzdálenost. Rusko sice deklarovalo, že jeho Su-57 budou spolupracovat s drony Su-70 Ochotnik, které by mohly pomoci, ale ty se stále nevyrábí. Američané navíc zvažují, že si pro spolupráci s F-35 pořídí australské drony MQ-28.

Jednoznačnou výhodou F-35 jsou ale jejich počty a schopnost USA a jeho spojenců produkovat letadlo ve velkých sériích. Je jich již přes 800. Rusko má podle dostupných informací jen 6 sériově vyrobených Su-57 a asi desítku prototypů. Navíc se kvůli sankcím potýká s nedostatkem některých vyspělých technologií, třeba čipů, které ve svých zbraních používá. Svůj letoun páté generace se ani neodvážilo poslat do bojů nad Ukrajinu. Podle mnoha odborníků proto, že se obává špatných reakcí, pokud by byl náhodou sestřelen.

Který letoun má podle vás v souhrnu převahu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články