Používáte telefon, televizi nebo počítač? Budete muset platit brutální poplatek, kterému se nevyhnete

Koncesionářský poplatek za televizi a rádio se dočká navýšení. Poprvé po patnácti letech si budeme za jejich používání připlatit. Nově se budou navíc týkat i mobilních telefonů.

televizi i Zdroj fotografie: Jan Starzak / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejpozději od počátku roku 2025 nás čeká navýšení koncesionářských poplatků. Tento zákonem stanovený poplatek za televizi a rádio se během posledních patnácti let nezměnil. To znamená, že už nadále neodpovídá skutečné hodnotě poskytovaných služeb veřejnoprávních médií.

Povinný poplatek za televizi a rádio

Koncesionářský poplatek musí platit každý, kdo má doma televizi nebo rádiový přijímač. V praxi to znamená každého dospělého člověka, který odebírá elektrickou energii. Tímto poplatkem podporujeme tvorbu a provoz státních věřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu. Hlavním důvodem tohoto poplatku je zaručit, že tato média zůstanou nestranná a budou divákům zprostředkovávat obecnou objektivní pravdu. Soukromá média totiž často upravují své vysílání tak, aby chránila zájmy svých majitelů.

Zdražení koncesionářského poplatku

V současné době platíme poplatky ve výši 135 korun za televizi a 45 korun za rádio. Od ledna 2025 se plánuje zvýšení na 160 korun za televizi a 55 korun za rádio. Když se na týto čísla podíváme z pohledu uplynulých patnácti let, je jasné, že k navýšení mělo dojít už dávno. Vzhledem k obrovské inflaci totiž v letošním roce činí skutečný poplatek pouhých 46 korun.

iZdroj fotografie: Svobodat / Creative Commons / CC BY-SA

Chybějící prostředky se negativně odrážejí na kvalitě poskytovaných služeb. Mnoho lidí tento fakt vnímá jako důkaz toho, že by se měl koncesionářský poplatek zrušit úplně. Otázkou však zůstává, zda je rozumné přijít o jediné nezávislé veřejnoprávní médium, které v České republice máme. Alternativou, jak získat více prostředků, by mohlo být navýšení reklam, které by však narušovaly sledování našich oblíbených pořadů stejně často, jako tomu je u soukromých televizních stanic.

Kdo neplatí, zaplatí

Dalším problémem, kterému veřejnoprávní televize a rozhlas dlouhodobě čelí, jsou neplatiči poplatku. Zákon udává, že koncesionářský poplatek musí platit každý, kdo vlastní televizní či rádiový přijímač déle než jeden měsíc. To zahrnuje jak oba spotřebiče ve vaší domácnosti, tak i rádio ve vašem autě. Nově by se toto nařízení mohlo rozšířit také o mobilní telefony, tablety i počítače. Zkrátka každé zařízení, na kterém si můžete pustit online vysílání České televize. Nejčastějším důvodem, proč lidé poplatek neplatí, bývá právě fakt, že televizi vůbec nevlastní. Tomu už však může být brzy konec.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články