Až 5 000 Kč poplatek za každý počítač v domácnosti: Týká se to každého Čecha a nikdo s tím nic neudělá

Standardní technická podpora operačního systému Windows 10 pomalu končí. Další aktualizace budou dostupné pouze za vysoký poplatek. Na co přesně se připravit?

windows 10 i Zdroj fotografie: Addshore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Microsoft oznámila finální datum, kdy skončí podpora pro operační systém Windows 10. Stane se tak 14. října 2025. Do té doby by měli všichni uživatelé přejít na nejnovější verzi oblíbeného operačního systému. Další bezpečnostní podpora pro Windows 10 totiž bude následně dostupná za nemalý poplatek.

Windows 10 končí

Windows 10 je stále nejrozšířenějším operačním systémem počítačů, přestože novější verze Windows 11 už je několik let k dispozici. Přechod na novou verzi je pro všechny uživatele bezplatný a všichni uživatelé by tuto aktualizaci měli provést co nejdřív. Může se ovšem stát, že vaše zařízení nový Windows 11 takzvaně neutáhne. Jeho hardwarové nároky jsou mírně větší a starší počítače s ním mohou mít problém. V tom případě máte pouze dvě možnosti – zakoupit nový počítač nebo počítat s oslabením zabezpečení svého stávajícího operačního systému. Microsoft nyní přináší další možnost, která s sebou však nese zvýšené náklady na provoz.

aktualizaci
iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY-SA

Poplatek za aktualizace

Nikdo vám nezakáže Windows 10 používat ani po konci podpory. Nadále však nebudete dostávat bezpečnostní aktualizace systému, které reagují na nejnovější kybernetické útoky a nebudete mít k dispozici ani technickou podporu. Díky tomu se váš počítač brzy stane snadným terčem pro různé hackery, kterých je v online prostoru čím dál víc. Společnost proto všem doporučuje, aby přešli na novější verzi systému. Pokud tak nemůžou učinit, nabízí se ještě možnost takzvané prodloužené podpory, kterou však společnost nenabízí bezplatně. Program ESU (Extended Secury Updates) by tak za každý počítač stál zhruba 5 tisíc korun.

Internetovým závislákům na 5 dní odebrali přístup k telefonu i počítači. Experiment pro některé skončil tragicky

Prodloužení o tři roky

Všechny dostupné informace o budoucnosti operačního systému Windows 10 se odvíjejí od předchozí zkušenosti se systémem Windows 7. Jeho životnost nakonec Microsoft podobným způsobem prodloužil o celé tři roky. Balíčky bezpečnostních aktualizací se v té době pohybovaly od 600 korun až po 5 tisíc korun. Ceny se navíc s každým rokem navyšovaly, takže se provoz tohoto operačního systému nakonec finančně nevyplatil. Zatím to vypadá, že Windows 10 a jeho uživatele čeká podobný osud. Jedinou neznámou tak zůstává finální cena, za kterou budou bezpečnostní aktualizace nakonec dostupné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články