České banky zavádí přísná pravidla. Kdo udělá chybu, přijde během pár sekund o 80 000 Kč. Lidem to výrazně zkomplikuje život a nikomu to neprospěje.
Na českém bankovním trhu funguje hned několik bankovních institucí, které si vzájemně konkurují a tím klientům přináší výhodné podmínky pro financování. Největším přínosem jsou poté malé banky, které mnohdy nabízí velmi výhodné úroky i další poplatky. To se však přestává líbit velkým bankám, které tak přichází o klienty a jsou u klientů v nevýhodě. Kvůli novému zákonu si však klienti dvakrát rozmyslí, jestli přejdou za lepším úrokem. Teď za to hrozí poplatek ve výši až 80 000 Kč.
Poplatek ve výši 80 000 Kč
Výši úroku a další podmínky lidé většinou řeší při sjednávání úvěru nebo hypotéky. Bez hypotéky je v dnešní době téměř nemožné pořídit si vlastní bydlení a především mladí lidé tak hledají tu nejvýhodnější nabídku. Jakmile najdou banku s nejvýhodnějším úrokem na trhu, okamžitě si sjednají dlouhodobou fixaci.
Díky tomu si na dalších maximálně sedm let pojistili, že se splátka jejích hypotéky nenavýší. Doposud však bylo možné svou hypotéku převést k jiné bance, pokud po čase nabídla výhodnější úrok. A to i během období fixace. Nově však za takový manévr zaplatíte poplatek ve výši 80 000 Kč, jak uvádí web Epřehledně.cz.
Velké banky se vzbouřily
Takové jednání se samozřejmě nezamlouvalo velkým bankovním institucím, od kterých klienti utíkali nejčastěji. Mnohdy nemohly svou úrokovou nabídkou konkurovat menším bankám a nabídka jistoty není v tomto ohledu pro klienty tak lákavá. Nyní však čeká velké banky dobrá zpráva.
Vláda schválila zákon, podle kterého budou všichni klienti při převodu hypotéky k jiné bance platit poplatek ve výši 2 % z výše úvěru či hypotéky. Pokud si tedy sjednáte hypotéku na dům ve výši například čtyř milionů korun, zaplatíte za převod k bance s lepším úvěrem celkem 80 000 Kč. Je jasné, že za takových podmínek si spousta lidí převody hypoték a úvěrů dvakrát rozmyslí.
Horší konkurenceschopnost
Spousta lidí se proti tomuto nařízení bouří. Úvěry a hypotéky už tak nejsou především pro mladé lidi jednoduše dostupné a nové nařízení od nich může odradit úplně. Lidé se hypotékami cítí být svázáni a od úplného zoufalství je doposud držela pouze vidina možného přestupu za lepším úvěrem. Pokud však za přechod k jiné bance budeme platit i více než 80 000 Kč, nic z toho se už nadále nevyplatí. Banky tak svým způsobem ztratí jistou konkurenceschopnost, protože nabídka nižšího úroku už pro spoustu lidí nebude tak lákavá.