Poplatek 170 000 Kč pro všechny, kteří nakupují na internetu. Pokud si nedáte pozor, jistě vás to čeká

Nakupujete na internetu? Pak na vás může z nenadání čekat poplatek ve výši 170 000 Kč. Rychle se podívejte, zda se to týká i vás.

i Zdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nakupujete na internetu? Pak na vás může čekat nepříjemný poplatek. I v roce 2024 je opět důležité zůstat obezřetný vůči podvodům, které se vyskytují na inzertních internetových portálech. Mezi nejpopulárnější patří Bazoš a Facebook Marketplace. Česká policie již od začátku ledna hlásí několik případů, kdy lidé padli za oběť podvodníkům a přišli o své peníze.

Vysoký poplatek

Podvodníci využívají kontaktní údaje z inzerátů k tomu, aby se vydávali za kupující a snažili se prodejce přimět k neobvyklým platbám nebo k poskytnutí údajů k platební kartě. To znamená, že i ti, kteří nabízejí zboží k prodeji na inzertních portálech, mohou být ohroženi. Portál Bazoš se již dlouhodobě snaží bojovat proti tomuto jevu, jak jsme již v minulosti informoval web Chip.

Policejní ředitelství Ústeckého kraje hlásí případ 44leté ženy, která prodávala počítačové hry v hodnotě kolem 500 korun. Podvodník kontaktuje prodejce s tím, že si nemůže vyzvednout zboží osobně a požádá o zaslání pomocí kurýrní služby. Zde je podvod, protože odkaz vede na falešnou stránku přepravní společnosti, kde je žádáno vyplnění osobních údajů včetně platební karty. Žena byla okradena o více než 170 tisíc korun.

MarketPlace iZa nakupování na internetu vás může čekat obrovský poplatek.

Obyčejný prodej bundy

Další podobný případ řeší prachatická policie, tentokrát se jedná o prodej bundy na Facebook Marketplace. Podvodník nabízel zboží za 400 korun a během komunikace získal od ženy přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Poté podvodník provedl dvě transakce, při kterých žena přišla o více než 80 000 korun.

Policie apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná při zadávání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví a nedůvěřovala podezřelým odkazům. Podvodníci často vytvářejí odkazy, které vypadají téměř identicky jako oficiální, a varuje před podvodnými telefonáty. Je důležité být opatrný a zvážit každý krok při online transakcích.

Máte své zkušenosti s online prodejem nebo nákupem přes online tržiště?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články