Přišla vám tato SMS zpráva? Je potřeba kontaktovat policii, v opačném případě přijdete o všechny svoje peníze

Policie ČR na sociálních sítích zveřejnila varování před rafinovanými a sofistikovanými podvody, které mohou občany okrást o spoustu peněz. Na tohle byste si měli dát pozor.

hovor nezvedejte i Zdroj fotografie: Tim Parkinson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obdržené zprávy z finančního úřadu jsou málokdy důvodem k radosti. Tahle zpráva však mohla některé lidi z počátku potěšit. Slibovala totiž vrácení poměrně velkého přeplatku na daních. O to větší pak bylo zklamání, když si dotyčný uvědomil, že se jednalo o rafinovaný podvod. Na sociálních sítích před tímto útokem varuje také Policie ČR.

Policie ČR varuje občany

SMS a telefonáty s informací o přeplatku na daních jsou pouze počáteční legendou, která vás má nalákat na fiktivní portál občana či jinou platformu. Ministerstvo financí však nikdy SMS zprávy s odkazem nezasílá,“ uvádí mluvčí Policie ČR ve svém prohlášení k hlášeným podvodům.

Kyberzločinci si svůj podvod načasovali velmi trefně a na slíbený přeplatek na daních se už několik desítek lidí nachytalo. Podvodníci svým obětem rozesílají rafinované SMS zprávy s odkazem na falešný portál občana, případně využívají hlasový automat v telefonním hovoru, aby obešli dvoufázové zabezpečení bankovního účtu oběti.

iZdroj fotografie: Honza Groh (Jagro) / Creative Commons / CC BY-SA

Dvojitý podvod

Policie ČR dále varuje před celkovou důmyslností. Krádež osobních a platebních údajů pomocí phishingové zprávy či falešného telefonního hovoru, je jen prvním krokem tohoto komplexního a sofistikovaného podvodu. Ve chvíli, kdy mají kyberzločinci přístup do vašeho elektronického bankovnictví, přichází druhá fáze podvodu.

Podvodník vám osobně zavolá a vydává se za pracovníka vaší banky. Celkem trefně vám sdělí, že váš bankovní účet byl napaden, jen se zapomene zmínit o tom, že za to napadení může on sám. Místo toho se vás pokusí přesvědčit, že byste své peníze měli urychleně převést na „zabezpečený“ účet, abyste je před podvodníky ochránili. Díky přístupu do vašeho elektronického bankovnictví má zločinec všechny potřebné informace k tomu, aby zněl důvěryhodně a svou oběť snáze přesvědčil.

Každý, komu přišla tahle SMS zpráva, může mít brzy vybrakovaný bankovní účet. Dostali jste ji i vy?

Na tohle pozor

Podobné praktiky jsou podle Policie ČR naprosto běžné a lidé by si na ně měli dávat pozor. Nikdy by neměli převádět větší množství peněz na takzvané „bezpečné“ účty jenom proto, že jim to někdo po telefonu doporučí. Takové informace by si měl každý ověřit u jiných pracovníků banky. Skutečný bankéř po vás takový převod nikdy nebude vyžadovat. To samé platí i pro údajné přeplatky na daních. Ministerstvo financí ani finanční správa o podobných skutečnostech nikdy neinformují formou SMS zprávy s odkazem a už vůbec nevyužívají telefonní hovory s hlasovým automatem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články