Každý, komu přišla tahle SMS zpráva, může mít brzy vybrakovaný bankovní účet. Dostali jste ji i vy?

Nedávno byl odhalen sofistikovaný podvod, který umožnil zlodějům získat citlivé informace od několika Čechů.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Tito zločinci masivně rozesílali SMS zprávy s tvrzením, že adresáti mají nezaplacený dluh, a naléhali na ně, aby prověřili svou exekuci na odkazu, který jim zaslali. I když zprávy ze zfalšovaného webu již nejsou aktivní, odborníci varují, že podvodníci by je mohli opět spustit. Mnoho lidí bylo podvedeno a přišli tak o své bankovní účty. Zprávy, které obdrželi, vypadaly jako oficiální upozornění na dluh a obsahovaly odkaz na webovou stránku s platným certifikátem. Tato stránka byla aktivní téměř dva dny, během nichž zloději úspěšně získali osobní a finanční údaje hned od několika obětí.

Sofistikovaný podvod 

Kamil Mahdal, šéf společnosti Analytics Data Factory, poznamenal, že podobné podvody rostou a zloději stále vylepšují své metody. Exekutorská komora České republiky vydala varování, aby lidé neklikali na takové odkazy a nezadávali své osobní informace. Zatím neexistuje přesný počet obětí tohoto podvodu. Podle Jiřího Mojžíše z téže společnosti použila podvodná stránka přihlašovací obrazovky většiny českých bank. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Petra Vosála, experta na kybernetickou bezpečnost z ČSOB, zločinci často provádějí testování svých metod pomocí malého množství zpráv a v případě úspěchu následně masivně rozšiřují podvodné SMS zprávy. 

Dejte si pozor 

Odborníci varují, že se takové podvody mohou opakovat i v budoucnosti. Je důležité, aby lidé byli opatrní při přijímání SMS zpráv a neklikali na odkazy, které působí podezřele, i když vypadají důvěryhodně. Jediné nesprávné rozhodnutí při čtení takové SMS zprávy může stát oběti celoživotní úspory. Tento případ není jediným příkladem podvodu pomocí SMS zpráv, a lidé by měli být opatrní při komunikaci prostřednictvím této formy elektronické komunikace. Nedávno jsme informovali o podobném podvodu zaměřeném především na seniory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články