Používání navigace může v některých zemích Evropy představovat problém, za který řidičům hrozí vysoké pokuty nebo dokonce vězení.
Věděli jste, že vám může používání navigace způsobit nemalé problémy s policií? Rizikové je především používání funkcí, které řidiče upozorní na různé dopravní komplikace a policejní kontroly. V některých státech za tyto funkce hrozí vysoké pokuty nebo dokonce vězení.
Nelegální používání navigace
Nadcházející letní období doslova vybízí k velkému cestování. Mnozí rádi cestují vlastním autem, které jim poskytuje volnost pohybu v podstatě po celé Evropě. Řidiči by si v takových případech měli důkladně prostudovat zákony a dopravní předpisy země, kterou plánují navštívit. Vyhnou se tak nepříjemnému překvapení v podobě vysokých pokut za věci, které jsou v Česku naprosto legální.
Řeč je především o používání navigace, která řidiče zároveň upozorňuje na různé zácpy a uzavírky, ale i na radary a policejní hlídky. Právě upozornění na policejní měření se může v některých zemích Evropy značně prodražit.
Běžná funkce většiny navigací
V Česku je používání podobných funkcí prozatím naprosto v pořádku. Jako první s ní přišla mobilní navigace Waze, postupně se však rozšířila i do Google Maps nebo Mapy.cz. Zatímco čeští policisté varování před radary a hlídkami nijak neřeší, v jiných zemích můžete vyfasovat pořádnou pokutu. V Německu se pokuty za takové používání navigace pohybují okolo 70 euro, což je v přepočtu zhruba 1 700 korun. Podobně vysoké pokuty můžete očekávat i ve Francii nebo ve Švýcarsku. Nejtvrdší tresty však čekají nepřipravené řidiče v Belgii, kde vás může taková funkce klidně dostat na pár měsíců do vězení.
Problém s kamerami
Kromě používání navigace můžete mít v těchto zemích problém i s používáním kamer do auta. Většina řidičů si z bezpečnostních důvodů podobné kamery instaluje na přední sklo svého auta. Pořízený záznam výrazně usnadňuje řešení případné škodné události s pojišťovnou. V některých zemích Evropy je však pořizování takových záběrů protizákonné.
S bezpečnostním videozáznamem tak nepochodíte v Dánsku, Francii, Nizozemsku, Norsku, Španělsku nebo v Maďarsku. V těchto zemích můžete pořízené záběry použít pouze pro soukromé účely, tudíž nemohou být použity jako důkazní materiál v případě autonehody. Nejpřísněji se ke kamerám v autech však staví v Rakousku, kde za jejich používání hrozí pokuta až 10 tisíc euro, což je v přepočtu zhruba 250 tisíc korun.