Češi dostávají hromadně SMS zprávy od státu: Vypadají nevinně, ale jejich přečtení končí ztrátou peněz na bankovním účtu

Češi dostávají hromadně SMS zprávy od státu. Vypadají nevinně, ale už po prvním přečtení to může skončit ztrátou peněz na bankovním účtu. Na tento odkaz raději neklikejte!

majitelé iphonů i Zdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetoví podvodníci přišli s novou fintou, jak z vás vylákat přístup k bankovnímu účtu. Českem se nyní šíří údajné SMS zprávy od státu, které vás upozorňují na vzniklý dluh. Jedná se o klasickou phishingovou kampaň, která vás má dostat na podvodné stránky a vylákat z vás přístup k bankovnímu účtu. Kdo ve zprávě včas neodhalí podvod, může přijít o spoustu peněz.

Podvodné hovory a SMS zprávy od státu

Vše ve skutečnosti začíná telefonním hovorem z českého telefonního čísla. Toto číslo je na internetu lehce dohledatelné a vždy se pojí s nějakými podvody. Po přijetí hovoru se ozve hlasový automat, který vás informuje, že u vás finanční úřad eviduje neuhrazený dluh. Pro více informací musíte na telefonu zmáčknout klávesu s číslem jedna.

Následně vám od stejného čísla dorazí SMS zpráva, která obsahuje pouze stručné sdělení a odkaz, na kterém se máte dovědět více informací. Podvodníci spoléhají na to, že většinu lidí zpráva o dluhu vůči státu dostatečně vyděsí, a tudíž přestanou vnímat různé varovné znaky. V tuto chvíli byste si totiž měli uvědomit, že podobné SMS zprávy od státu finanční úřad běžně neposílá. O případném dluhu byste byli spraveni jinou, mnohem oficiálnější cestou.

SMS zprávy od státu
iZdroj fotografie: Dejan Krsmanovic / Creative Commons / CC BY-SA
Důmyslný podvod kombinuje hlasový automat a SMS zprávu od státu.

Všímejte si internetové adresy webové stránky

Spoustu lidí však podobná informace vyděsí a na odkaz z údajné SMS zprávy od státu jednoduše kliknou. Ten je přesměruje na portál Moje daně, kde je dotyčný vyzván k přihlášení pomocí bankovní identity. Pokud si včas nevšimnete, že se ve skutečnosti jedná o podvodné webové stránky, předáte svou bankovní identitu podvodníkům. Grafické a jazykové vyvedení podvodných stránek přitom žádné podezření nevzbudí.

falešný odkaz

Českem se valí nová vlna falešných SMS zpráv. Nachází se v nich falešný odkaz, který vyluxuje bankovní konto

Jedná se o věrnou kopii skutečného webu. Stejně zdařile jsou napodobeny také bankovní portály, do kterých se máte přihlásit. Na první pohled tak nelze podvod odhalit. Jedinou odlišnost představuje internetová adresa dané stránky. Oficiální portál má tvar adresy https://adisspr.mfcr.cz/, zatímco adresa podvodné stránky vypadá takto: https://do-adisspr-mfcr-cz.eu, jak uvádí web Mobilenet.cz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články