Za pár sekund vám vysajou peníze z bankovního účtu: Pokud jste dostali tuto SMS, nikdy na nic neklikejte

Portál občana by měl všem usnadnit komunikaci se státem. Zároveň však nabízí novou možnost, jak se mohou podvodníci jednoduše dostat k vašim penězům.

Podvod na internetu i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Emaily slibující pohádkovou výhru nebo zprávy od dopravních společností, které hrozí, že je nějaký problém s vaší zásilkou. To všechno jsou praktiky podvodníků, kteří se snaží dostat k vašemu bankovnímu účtu. Nyní to zkouší také přes portál občana, na který se vás snaží nalákat podvodnou SMS.

Podvodná SMS a jak ji poznat

Pro všechny zmíněné podvodné praktiky se vžil anglický název „Phishing“. Podvodnící se vás snaží přimět, abyste pod různými záminkami klikli na jimi vytvořený odkaz. Často k tomu využívaji pocit strachu či urgence, který ve vás má vyvolat podvodná zpráva. Odkaz vás většinou přesměruje na nějaký portál, který po vás bude vyžadovat citlivé údaje, jako je číslo vašeho účtu. Na první pohled může dokonce stránka pro přihlášení vypadat přesně jako ta, za jakou se snaží vydávat.

Vždy je tedy nutné kontrolovat adresu dané stránky, která bude v případě podvodu obsahovat pár nenápadných odlišností – např. více domén či úplně neznámé domény. Mnohé vám může napovědět i čas, kdy jste podvodný email či SMS obdrželi. Zprávy, které vám přišly uprostřed noci a lákají vás k urgentní akci kvůli nějakému domnělému problému, budou pravděpodobně podvod.

podvodna sms
i

Portál občana

Snaha o digitalizaci státní správy je pro všechny přínosná, ovšem dává tak i nový prostor různým podvodníkům. Jejich posledním cílem se stal portál občana, který nově funguje jako prostředek pro jednodušší komunikaci se státem a je ve správě ministerstva vnitra. Podvodná stránka je od té pravé téměř k nerozeznání a poznáte ji pouze kontrolou adresy. Jediná správná adresa je https://obcan.portal.gov.cz. Taktika podvodníků opět spočívá v podvodné SMS, ve které vás nabádají k urychlené akci kvůli domnělému problému s daňovým výkazem.

Co dělat, když na podobnou výzvu zareagujete?

Pokud vás podvodná zpráva zastihla nepřipravené a vy jste na ni zareagovali, jednejte rychle. V prvním kroce změňte své přihlašovací heslo. Následně kontaktujte svou banku a podrobně jí vysvětlete svou situaci. Banka následně podnikne potřebné kroky k tomu, aby váš účet i vaše peníze zabezpečila. Jednou z možností je, že vám zruší stávající debetní kartu a vystaví novou. To je však malá daň za záchranu vašich peněz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články