Máte zablokovaný účet: Pokud vám přišla podobná SMS, dejte si pozor – okradou vás o vše

Kyberpodvodníci klientům českých bank falešné SMS zprávy. Buďte opatrní, jinak hrozí, že přijdete o své úspory.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Opět se objevili podvodníci s pokusem o podvod spočívajícím ve zprávách SMS. Tato konkrétní phishingová kampaň je zaměřena na klienty České spořitelny, největší banky v České republice. Musíte být opatrní, abyste nepřišli o své úspory. Varování před tímto podvodem bylo uvedeno na serveru iDNES, ale není to poprvé, co se tento trik objevil; podobná situace byla pozorována již v roce 2019. Podvodníci klientům banky posílají SMS s tvrzením, že jejich bankovní účet byl zablokován, a že jej lze odblokovat kliknutím na odkaz v této zprávě. 

V čem podvod spočívá

Po kliknutí na odkaz jsou uživatelé přesměrováni na falešnou webovou stránku České spořitelny, kde mají zadat své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a ověřit přihlášení do aplikace George Klíč. To byste nikdy neměli dělat! Vždy platí pravidlo, že banka nikdy nevyžaduje zadávání přihlašovacích údajů přes SMS, e-mail nebo telefonát. Česká spořitelna sama potvrdila, že někteří klienti byli upozorněni na tuto podvodnou SMS zprávu. 

Jak podvod rozeznat

Existují však způsoby, jak poznat, že se jedná o podvod. Například, můžete si všimnout, že SMS je odesílána z telefonního čísla s předvolbou +44, což je oficiální telefonní předvolba Velké Británie. Dalším podezřelým znakem je zkrácený odkaz, který nevede na oficiální webovou stránku České spořitelny (www.csas.cz), ale na neznámý web (cutt.ly). V listopadu loňského roku bankovní společnost ČSOB také varovala před podobnými podvody a spolupracovala s Policií ČR. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Policie vydala několik užitečných rad, jako je nedávat podvodníkům citlivé informace, nevěřit lidem, kteří tvrdí, že jsou bankéři nebo policisté a vždy vše pečlivě ověřovat z více zdrojů. Pamatujte si, že banka nikdy nepotřebuje váš PIN, ale podvodníci ano. Mějte také na paměti, že podvodníci dokáží napodobit jakékoli číslo nebo e-mail. Buďte opatrní a nedávejte se do časové tísně, vždy si vše ověřujte z různých zdrojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články