Používáte mobilní data? Buďte obezřetní, jinak přijdete o mnoho peněz. V ohrožení jsou hlavně klienti Vodafone

Češi, kteří používají mobilní data, možná brzy přijdou o velké peníze. V ohrožení jsou hlavně klienti Vodafone, je potřeba si dát pozor. Tahle lákavá nabídka je podvod.

mobilní data i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Mobilní data dnes ve větší či menší míře využívá téměř každý. Díky nim můžeme být neustále na příjmu aniž bychom museli složitě hledat nejbližší Wi-Fi spot. Mobilní operátoři na poptávku po neomezených datech v co nejlepší kvalitě reagují svou nabídkou různých výhodných balíčků. Není však žádné tajemství, že ceny za mobilní data jsou v Česku jedny z nejdražších. Taková situace však nahrává různým kybernetickým podvodníkům

Výhodná mobilní data od Vodafone

Nedávno Česko zachvátila vlna SMS zpráv, které lidem nabízely nejvýhodnější mobilní data na českém trhu. Mělo se jednat o nabídku od mobilního operátora Vodafone, který se v Česku těší velké oblibě. Nabídka měla zahrnovat neomezené 5G mobilní data za pouhých 199 korun měsíčně. Pokud se podíváte na oficiální nabídky všech mobilních operátorů, lepší akci nenajdete. Právě na to spoléhali podvodníci, kteří tyto zprávy klientům Vodafone rozesílali. Podobnému lákadlu odolá jen málokdo a úspěch této phishingové kampaně byl téměř stoprocentní.

Vodafone
iZdroj fotografie: Strubbl / Creative Commons / CC BY-SA
Nový podvod nabízí výhodný mobilní tarif od Vodafone.

Kliknutí na odkaz a falešné stránky Vodafone

Jak je pro phishingové zprávy obvyklé, ani zde nesměl chybět přiložený odkaz. Zmanipulovaným obětem tak stačilo pouze jedno kliknutí a už si mohli na stránkách Vodafonu tento bezkonkurenčně nejvýhodnější tarif sjednat. Na stránkách museli lidé vyplnit své osobní údaje a neomezená mobilní data v 5G mohly být jejich. Každého, kdo všechny tyto kroky podstoupil, však čekalo nemilé prozření.

Žádných neomezených dat za 199 korun měsíčně se lidé nedočkali. Odkaz totiž vedl na falešné stránky Vodafone, které měly z důvěřivých obětí vylákat jejich osobní údaje. Podobný trik následně vede k tomu, že se podvodníci pomocí získaných údajů nabourají obětem do účtů a mnohdy je připraví o spoustu peněz.

Vodafone

Vodafone se s tím nemaže: Neomezená data úplně zdarma může mít každý, má to ale háček

Raději kontaktujte svou banku

O podvodu informovala na svých stránkách společnost CSIRT.CZ. Mobilní operátor Vodafone učinil po obdrženém varování okamžité bezpečnostní opatření, které vedlo ke kompletnímu zablokování podvodných webových stránek. Každý, kdo však stihl na mobilní data zareagovat ještě před tímto opatřením, by měl o této skutečnosti urychleně informovat svou banku. Banka následně může blokovat jakékoliv podezřelé výběry nebo platby z účtu oběti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články