Přišla vám tahle SMS zpráva? Jednou odpovíte a přijdete o všechny peníze z bankovního účtu. V ohrožení je až 78 % Čechů

Jedna jediná SMS, pár sekund nepozornosti, jedno špatné rozhodnutí – to vše vás může během chvilky připravit o veškeré úspory.

Podvodná SMS i Zdroj fotografie: abcMedia.cz
                   

V České republice je aktuálně v plném proudu nová vlna podvodných SMS zpráv, které se z obětí snaží dostat jejich osobní údaje a následně je okrást o peníze na jejich účtu. Útočníci nyní maskují své útoky tak, že vyvolávají představu, že jsou spojeni s Českou poštou a snaží se svým obětem namluvit, že si musí doplnit své údaje, konkrétně adresu doručení. 

Podvodné zprávy

Tyto zprávy jsou obvykle odesílány v textové podobě SMS nebo iMessages a varují příjemce, že musí doplnit chybějící údaje o adrese, jinak jim nebude doručena jejich očekávaná zásilka. To může být důvodem pro zneklidnění těch, kteří čekají na zásilku doručovanou Českou poštou. Útočníci vědí, že některé webové filtry blokují jejich odkazy, a proto generují nové odkazy, které je třeba manuálně kopírovat do adresního řádku pro jejich otevření. 

Věnujte pozornost obsahu zprávy

Při bližším zkoumání lze v zprávě pozorovat několik varovných signálů, jako jsou adresa odesílatele (např. [email protected]) nebo URL odkazu, které nepřipomínají adresy České pošty. Nicméně, pokud byste omylem odkaz otevřeli, mohli byste být vyzváni k zadání osobních údajů, včetně informací o adrese a platební kartě, pod záminkou „správního poplatku“. Naštěstí většina těchto odkazů je již pravděpodobně blokována, ale stále je důležité být ostražitý a v případě, že se dostanete k zadávání osobních údajů, okamžitě zavřete prohlížeč a smažte příslušnou SMS zprávu nebo e-mail. 

Podvodná sms zpráva iZdroj fotografie: Česká Pošta

Dávejte si pozor

S blížícími se Vánoci může počet těchto podvodných zpráv narůst, protože lidé často řeší online nákupy a jsou více náchylní na takové útoky. Je důležité zvýšit obezřetnost a neklikat na podezřelé odkazy ani nezadávat své osobní údaje na neověřených stránkách. Předtím, než se k něčemu takovému rozhodně, je potřeba zkontrolovat si číslo, ze kterého SMS pochází. Zároveň neklikejte na žádné zkrácené odkazy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články