Čechům mizí z účtu statisíce: Když si nedáte pozor, tohle se může stát i vám

Riziko podvodů v dnešní době je rozšířené a některé z nich dokonce vypadají velmi věrohodně. Češi kvůli nim přišli už o statisíce.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Neopatrní lidé mohou čelit různým druhům podvodů, a to i od zdánlivě důvěryhodných zdrojů. Během prvního pololetí letošního roku přišli klienti bank o více než 674 milionů korun kvůli internetovým podvodům, o čemž informoval server Novinky. Tito podvodníci provedli celkem 31 233 útoků, přičemž bylo nahlášeno 10 219 případů. To představuje nárůst o 15 % oproti loňskému roku. Průměrná škoda na jednom poškozeném klientovi dosáhla 21 522 Kč. 

Podvodů přibývá 

Je třeba zdůraznit, že každý podvod může být jiný a některé z nich mohou být velmi těžko rozpoznatelné. Například jeden klient, i přes opakovaná varování banky, odeslal podvodníkům od listopadu 2019 přes 300 000 korun. A to i přes zadržení 28 podezřelých transakcí ze strany banky. Kyberpodvody jsou často velmi promyšlené a podvodníci využívají různé triky. Jedním z nich je využití touhy lidí investovat do zdánlivě výhodných příležitostí, které působí důvěryhodně. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Falešné investice

Jedna z obětí například pravidelně posílala peníze na falešný investiční účet, kde bylo možné sledovat vývoj peněz. Poškozený si nebyl vědom podvodu až do chvíle, kdy se pokusil peníze vybrat. Mezi nebezpečnými formami podvodů patří také falešné telefonáty, známé jako vishing. Podvodníci dokážou napodobit telefonní čísla důvěryhodných institucí, což vytváří falešný pocit důvěry. Nejčastěji se stávají oběťmi kyberpodvodů lidé ve věku 36 až 44 let se středním vzděláním s maturitou. 

Je zřejmé, že podvodníci mohou oslovit prakticky kohokoliv falešným nabídkám. Mnohdy si lidé ani neuvědomí, že jsou oklamáni, až je pozdě. V případě podezření na podvodné aktivity byste měli okamžitě kontaktovat policii.

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články