Technologie pro stavbu obřího plavidla s bezemisním provozem pravděpodobně existují. Bude také vyžadovat speciální loděnici obřích rozměrů.
Představte si obří město plovoucí po moři, ve kterém žijí desítky tisíc lidí. I taková je vize italského designéra Pierpaolo Lazzariniho. Přišel s návrhem plavidla nazvaného Pangeos podle obřího kontinentu v historii Země nazývaného Pangea. Loď by měla být dvakrát větší než římské Koloseum. Pokud plány vyjdou, jednalo by se o největší podobnou strukturu dosud postavenou člověkem.
Obří loď ve tvaru želvy
Zatím jde samozřejmě jen o návrhy vytvořené na počítači. Ale i tak jsou doslova impozantní. Plavidlo by mělo být 550 metrů dlouhé a 610 metrů široké. Tedy alespoň v místě speciálních křídel nebo ploutví. Tvarem totiž loď připomíná plovoucí želvu s předními ploutvemi. Jen pro představu, obří americké letadlové lodi třídy Gerald R. Ford jsou dlouhé 333 metrů a v nejširším bodě měří 78 metrů. Ve srovnání s Pangeem jsou tedy velmi malé.
Hlavní část plavidla, myšleno trup pomyslné želvy, by tvořilo náměstí s lagunou. Okolo by byly rozestavěny vily, v pozadí poté další obytné domy. Zvedaly by se do výše a na oválné střeše struktury by byly přistávací plochy pro vrtulníky. Budou zde i přístavy pro lodě. Návrh předpokládá, že by na palubě mohlo být až 60 tisíc lidí. Kromě ubytování by se tu nacházela nákupní centra, parky a různé druhy zábavy.
Zcela ekologický provoz
Loď by měla být rozdělena na 30 tisíc různých vodotěsných částí, které by měly bránit jejímu potopení. Ponor plavidla by byl 30 metrů. Pohon by obstarávalo devět velkých elektrických motorů. Energii by loď získávala z několika zdrojů, třeba z energie vln nebo solárních panelů na svém trupu. Celkově by měla být bezemisní. Disponovala by tryskovým pohonem a pohybovala se rychlostí 5 uzlů.
Na stavbu plavidla by byla potřeba zvláštní loděnice, která by se dala zaplavit, aby mohlo posléze odplout. Její velikost autor projektu odhaduje na 650 x 600 metrů. Lazzarini tvrdí, že na stavbu lodi je třeba 8 miliard dolarů (187 miliard korun) a 8 let. Spustil crowdfundingovou sbírku, která má prostředky získat. Zda je to reálné a zda je suma dostatečná, je otázka. Třeba stavba výše zmíněné letadlové lodě stojí 13 miliard dolarů. Ale samozřejmě disponuje vojenskými technologiemi a jaderným pohonem.