Elon Musk doufá, že jeho implantát Neuralink letos umístí do prvního lidského mozku. Testování je nablízku

Musk, spoluzakladatel společnosti Neuralink, podle všeho doufá, že jeho společnost začne implantovat čipy do těl prvních pacientů během letošního roku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jako první by měli přijít na řadu lidé s poraněním míchy. Datum, které vypadá při takovém sci-fi konceptu překvapivě blízko, je ve skutečnosti o dva roky později, než Musk původně uvedl. Elon ale doufá, že v roce 2022 začne testování na lidech bez ohledu na další okolnosti. Zařízení má pacientům bez kontroly nad vlastními končetinami dovolit ovládat elektroniku, a tudíž jim zpřístupnit nakupování, komunikaci nebo prohlížení internetu.

Opice, která hraje videohry

Neuralink byl původně demonstrován na opici, která jeho prostřednictvím hrála videohru a používala k tomu jen mozkové vlny. Musk ale od té doby prohlásil, že převod tohoto úspěchu na použití u lidí představuje výraznou technologickou výzvu. „Neuralink funguje u opic velmi dobře a provádíme hodně testů, abychom potvrdili jeho bezpečnost a spolehlivost. A taky to, že ho lze bezpečně odebrat,“ prohlásil Musk v jednom z interview.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Doufáme také, že se zařízení brzy dostane k prvním lidem. Což budou jedinci s vážnými úrazy míchy jako tetraplegici, kvadruplegici. Zatím běží proces schválení FDA.“ Čip Neuralinku funguje na principu zapojení elektrod do oblastí mozku, které kontrolují vědomé pohyby. Ty se spojují do většího pramene zvaného „Link“, který dovede zpracovat, stimulovat a přenášet signály neuronů.

Bezdrátové napájení a tělesná funkcionalita

Zařízení je napájeno bezdrátově zvenčí a stejně tak je spojeno s elektronikou. To uživateli dovoluje používat všechno vybavení bez nutnosti jakéhokoli doteku. Podle tvrzení Neuralinku je systém elektrod natolik jemný, že ho nemohou implantovat lidské ruce. Proto je vyvíjen také speciální robot, který vpraví tento aparát na potřebné místo. „Myslím, že máme možnost obnovit u lidí s úrazy plnou tělesnou funkcionalitu.“

iZdroj fotografie: Pxhere

„To znamená, že máme nejspíš šanci – a zdůrazňuji šanci – dovolit někomu, kdo není schopen chodit nebo používat ruce, aby přirozeně mohl obojí opět používat,“ pokračuje Musk. Přestože přitahují nejvíce pozornosti, nejsou jedinými vývojáři takového zařízení. Loni v dubnu dovolil čip BrainGate paralyzovanému muži ovládat počítač jen myšlenkou a výsledky byly velmi slibné. Obě zařízení spoléhají na bezdrátovou technologii.

Jak hladké bude podle vás použití tohoto zařízení?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články