Používáte Facebook? Připravte se, brzy budeme bez diskuze muset zaplatit 3 000 Kč

Na začátku října jsme se dozvěděli, že společnost Meta, provozovatel Facebooku a Instagramu, plánuje zavést předplatné služby v Evropě. Tato zpráva se oficiálně potvrdila ke konci měsíce, a teď se podívejme na podrobnosti.

Facebook aplikace i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Meta plánuje spustit předplatné služby v listopadu pro uživatele starší 18 let. Přesné datum spuštění však v tiskovém oznámení nebylo uvedeno. Měsíční cena předplatného bude činit 10 eur, což je zhruba 245 Kč, pokud si jej zakoupíte přes webové rozhraní. V případě, že se rozhodnete předplatné aktivovat na mobilu, cena za měsíc vzroste na 13 eur (asi 320 Kč) kvůli poplatkům, které zahrnují Apple nebo Google rozhraní. Předplatné pokryje všechny vaše účty propojené v Centru účtů, ale to platí pouze během pilotního režimu. Od 1. března 2024 budete muset platit dalších 6 eur (asi 150 Kč) za každý další účet v případě webového předplatného a 8 eur (asi 200 Kč) za mobilní předplatné.

Samé poplatky 

Není zcela jasné, zda tato cena bude platit pouze pro účty přidané po 1. březnu nebo zda se bude vztahovat na všechny účty. Meta uvedla, že zavádí předplatné kvůli regulačním tlakům a nabídne jej v Evropském hospodářském prostoru, což zahrnuje 27 zemí Evropské unie, a také ve Švýcarsku. Uživatelé budou moci nadále používat Facebook a Instagram zdarma s reklamou. Pokud si zaplatíte předplatné, reklamy se nezobrazí, a Meta nepoužije vaše osobní údaje pro personalizaci reklamy. Meta vydělává významné peníze prostřednictvím reklamy, a nedávno zveřejněné finanční výsledky ukázaly, že její zisk ve třetím čtvrtletí vzrostl o 164 %. 

Evropa vede

V Evropě se průměrné příjmy na osobu za Facebook zvýšily na více než 19 dolarů měsíčně, což činí zhruba 440 Kč. To však platí pouze pro Facebook a není známo, jak jsou na tom Instagram nebo další služby. Navzdory vysokým příjmům z reklamy se Meta rozhodla zavést předplatné, pravděpodobně kvůli regulacím a tlaku na ochranu osobních údajů. Cena předplatného bude konstantní, zatímco cena reklamy může kolísat. Zuckerbergova firma věří v model podporovaný reklamou, a proto nenabízí další funkce za předplatné, jako například konkurenční platforma X. Předplatné u Meta bude sloužit pouze k odstranění reklam a uživatelé tak budou moci pokračovat v používání Facebooku a Instagramu bez reklamových přerušení.

Facebook iZdroj fotografie: Book Catalog / Creative Commons / CC BY-SA

Jak to bude fungovat

Je to v podstatě jednoduché. Díky předplatnému se vám nebudou na zmíněných sociálních sítích zobrazovat reklamy. Pokud si předplatné nezaplatíte, zobrazovat se budou. Každopádně lze očekávat, že jakmile odmítnete předplatné platit, Meta vám bude reklamy nabízet stále více, dokud vás k jeho placení nedonutí. Pokud se tak skutečně stane, ročně budete muset zaplatit přes 3 000 Kč. 

Zdroj: Meta
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články