Pistole Kel-Tec P50 se nepovedla. Výrobci se chlubí perfektní municí, avšak ani to ji nezachrání

Konstruktéři zbraní přichází neustále s novými nápady, jak je vylepšit. Některé jsou revoluční a způsobí převrat, mnohé jsou jenom slepá ulička.

i Zdroj fotografie: Uživatel ROG5728 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na začátku 90. let přišla belgická společnost FN Herstal s revoluční zbraní P90. Ta patří do speciální třídy osobních obranných zbraní označovaných zkratkou PDW. Má i naležato umístěný zásobník s kapacitou 50 nábojů. Nyní se tento zásobník rozhodl využít další výrobce zbraní, americký Kel-Tec. Asi největším překvapením je, že se zásobník rozhodl nabíjet do pistole. Vznikla tak opravdu velká a zvláštní zbraň s názvem Kel-Tec P50.

Neuvěřitelné množství nábojů, ale ne dávkou

Od klasických pistolí se vlastně v mnohém liší. První je samozřejmě kapacita zásobníku, protože aby měla pistole k dispozici na jedno nabití 50 ran, je opravdu pozoruhodné. Standard bývá kolem 15 nábojů a jen některé zbraně mívají více. Ale 50 je hodnota, kterou se většinou nemohou pochlubit ani samopaly nebo útočné pušky. Pozoruhodné je, že pistole je poloautomatická. Střelivo tedy nelze vystřelit v dávce, ale pouze jednotlivých ranách.

I samotné střelivo náboje 5,7 × 28 milimetrů není příliš obvyklé, i když existují pistole, které ho používají. Jde o vysokorychlostní malorážkový náboj, který byl navržen tak, aby se přibližoval silou střelivu v útočných puškách. I když má menší ráži než nejčastěji používané pistolové střelivo ráže 9 milimetrů, je neobyčejně výkonné. Dokáže překonat i některé typy neprůstřelných vest, které běžné střelivo z pistolí zastaví.

Zásobník je umístěn pod hlavní

I v případě P50 je zásobník uložen naležato. Na rozdíl od pistolí tedy není umístěn v pažbě, ale v rámu pod hlavní zbraně. Ta je sama o sobě velmi velká. Na délku měří 380 milimetrů a její hmotnost je 1,43 kilogramu. Samozřejmě bez střeliva, v okamžiku, kdy použijete zásobník, váha naroste. Jeden náboj váží 6 gramů, což je méně než pistolové střelivo, ale k dispozici je jich 50. To samozřejmě znamená, že není jednoduché pistoli ovládat jednou rukou, pro střelbu budete většinou potřebovat ruce obě.

Dlouhá hlaveň a výkonné střelivo znamená, že pistole má velmi dobrou přesnost. Testována se speciálním popruhem byla na vzdálenost 100 yardů, tedy 91 metrů, což je vzdálenost, o které si pistole mohou nechat zdát. Otázkou je, k čemu taková zbraň má vlastně sloužit. Určitě jako kuriozita nebo hračka na střelnici. Ale k běžnému skrytému nošení a osobní ochraně se nehodí, navíc není vůbec levná. Bezpečnostní složky místo ní nejspíše raději použijí zbraně s pažbou jako samopaly nebo PDW.

K čemu se dá používat pistole Kel-Tec P50?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články