Tváří se jako obyčejný e-mail o doručení balíku, jde však o podvod. Kdo na něj klikne, ten se nedoplatí

Češi používající e-mail jsou v ohrožení. Komu přijde podobná zpráva a klikne na obsah v ní, může se rozloučit se všemi penězi. Phishingové útoky stále nepolevují.

uživatelé WhatsAppu i Zdroj fotografie: Glenn Carstens-Peters / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Phishing je nejběžnější formou kybernetických útoků. S nějakou formou phishingu se v dnešní době setkal už nejspíš každý z nás. Nejčastěji se šíří přes e-mail nebo SMS zprávy. Každá z takových zpráv má jeden jediný cíl – získat od uživatelů citlivá osobní data a přístup k jejich bankovnímu účtu. Často k tomu využívají jména známých společností nebo státních úřadů.

Váš e-mail zachvátí phishingové zprávy

Kybernetické phishingové útoky cílí na důvěřivé uživatele internetu, které jejich nepozornost většinou stojí velké peníze. Kyberzločinci pokaždé cílí na získání přístupu do elektronického bankovnictví daného uživatele a následné odcizení finančních prostředků. K tomuto účelu slouží odkaz, který obsahuje každý phishingový e-mail nebo SMS zpráva. Oběť se přes něj dostane na falešné stránky známé společnosti, které slouží k tomu, aby oběť přišla o své osobní a platební údaje. Záminek pro phishingové podvody si zločinci vymýšlejí nepřeberné množství.

e-mail
iZdroj fotografie: WrS.tm.pl / Creative Commons / CC BY-SA
Phishingový e-mail od dopravních společností vás může připravit o všechny peníze.

Pozor na zprávy od dopravních společností

Jeden z nejčastějších scénářů, který podvodníci pro phishing používají, jsou dopravní společnosti. Může se jednat o Zásilkovnu, DPD, FedEX, DHL nebo dokonce Českou poštu. Jsou zaznamenány i případy, kdy bylo pro podobné útoky zneužito i jméno oblíbeného internetového obchodu Alza, jak uvádí web Chip.cz.

Ve všech případech je průběh velmi podobný. Oběti přijde e-mail, ve kterém ji daná společnost informuje o tom, že její zásilku nebylo možné doručit. Pro úspěšné doručení musí dotyčný zadat chybějící údaje na přiloženém odkazu a zaplatit symbolický poplatek. Podobné zprávy rozesílají podvodníci pomocí SMS nebo do e-mailu. V obou případech dokonale napodobují vzhled a formát imitované společnosti. Informovaný a zběhlý uživatel může odhalit pár odlišností, které značí pokus o podvod, ale většina uživatelů podvodný phishing neodhalí.

majitelé Android telefonů
Češi, kteří platí kartou na internetu, právě hromadně přichází o své peníze. Rozmohl se nový podvod, který je těžké odhalit

Přijdete o osobní data a o peníze

Úspěch či neúspěch takového pokusu o podvod závisí na obezřetnosti dané oběti. Proto je důležité šířit informace o podobných útocích mezi širší veřejnost. To může příznivě ovlivnit množství obětí, které na phishing zareagují a předají podvodníkům přístup ke svým financím. Phishingový e-mail byste nejlépe neměli vůbec otevírat a rozhodně byste neměli klikat na přiložený odkaz. Pokud na falešných stránkách vyplníte své osobní údaje a zaplatíte požadovaný poplatek, podvodníci vám během pár okamžiků doslova vybílí účet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články