Slíbený systém Patriot Ukrajina dostane až za několik měsíců. Teď je prý zbytečný

Ukrajina musí čelit silným ruským útokům na svoji infrastrukturu. Američané se rozhodli dodat jí protiraketový systém Patriot a posílit tak její obranu.

MIM-104 Patriot i Zdroj fotografie: Armáda USA / Public Domain
                   

Možná nečekaným, ale pro Ukrajinu vítaným krokem je rozhodnutí americké administrativy poslat zemi na pomoc systém protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Své schopnosti ukázal během první války v Perském zálivu, i když od té doby byl modernizován a má zcela jiné, lepší schopnosti. Každopádně Ukrajině se bude nejvíce hodit v případě, že by na ni Rusko útočilo balistickými raketami, což se nyní neděje, protože hlavně proti nim je Patriot určený.

Patriot se z protiletadlového změnil na protiraketový

Když výrobce, společnost Raytheon, začal Patriot v 70. letech vyvíjet, počítal s jeho nasazením hlavně v úloze protiletadlové obrany, byl tedy určen k útokům proti letadlům. Ovšem později se ukázalo, že je schopen plnit funkci protiraketové obrany proti balistickým raketám, na což se nakonec začal specializovat. Modernizované verze mají schopnosti zásahu proti balistickým střelám vyšší než předchozí, i když jim samozřejmě schopnosti útoku na jiné cíle zůstávají.

Otázkou nyní je, na co budou Patrioty v budoucnu rozmístěné na Ukrajině použity. Deklarovaná hodnota systému má být necelých 50 miliard korun a cena jedné střely se pohybuje kolem 90 milionů korun. Provozování takového systému je tedy velmi drahé. Je pravděpodobně schopen zasáhnout i sebevražedné drony nebo řízené střely. Ovšem cena íránského dronu provozovaného Ruskem je asi 450 tisíc korun a je otázka, jak moc se vyplatí na něj plýtvat superdrahými střelami.

iZdroj fotografie: Uživatel MathKnight / Creative Commons / CC BY

O něco lépe vychází hodnota u řízených střel, ale i ty jsou mnohonásobně levnější, i když dokáží napáchat veliké škody. Jiná by byla situace, pokud by Ukrajinci mířili na ruský bojový letoun, ale Rusko už je řadu měsíců nad Ukrajinu neposílá, nevystřeluje ani balistické střely. V minulosti použilo balistické rakety Iskander, ale těch má dle všech indicií kritický nedostatek. I když by bylo velmi zajímavé v praxi zjistit, jak by si nejúčinnější západní protiraketový systém proti vychvalovanému Iskanderu vedl.

Rusko může získat balistické rakety

Na druhou stranu zůstává stále otevřená možnost, že Rusko se dohodne s Íránem na dodávkách balistických raket, případně že se mu podaří zprovoznit nějaké balistické střely ze sovětských dob. V tom případě by Ukrajina byla proti takovým útokům téměř bezmocná, jediná zbraň omezeně použitelná proti balistickým střelám je SAMP/T. Nejnovější verze Patriotu ale ničí balistické rakety ve výšce až 40 kilometrů. Ostatní systémy se hodí jen proti řízeným střelám, které ale Rusko používá především.

Systém Patriot se na Ukrajině pravděpodobně objeví až za několik měsíců, protože bude nutné nejprve vyškolit ukrajinskou obsluhu a vymyslet, jak ho integrovat do ukrajinské protivzdušné obrany. Je otázka, jakou verzi země dostane, zda půjde o PAC-3 s novým typem radaru a s novými střelami s velmi schopným aktivním radarovým vybavením. Určitě se bude jednat o mimořádnou posilu, ale i Patrioty v minulosti ukázaly, že nejsou schopny stoprocentně zlikvidovat všechny hrozby.

Jak užitečné mohou být drahé Patrioty pro Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články