Uživatelům Androidu hrozí, že přijdou o svůj telefon. Je to vážnější, než se zdá

Otisk prstu při odemykání mobilního telefonu je mezi uživateli velmi rozšířený a mnozí si myslí, že poskytuje dokonalé zabezpečení. Opak je pravdou. Na tohle si dávejte dobrý pozor.

mobilní aplikace i Zdroj fotografie: Burkhard Mücke / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Otisk prstu či rozpoznání obličeje jsou dnes velmi oblíbené způsoby, jak zabezpečit svůj telefon či tablet. Obecně se tyto způsoby odemykání obrazovek považují za nejbezpečnější. Nic však není stoprocentní. Nedávno se objevil nový škodlivý vir, který na zařízeních s operačním systémem Android toto ověření blokuje a následně krade přístupový PIN.

Otisk prstu při odemykání telefonu

Ohrožení pro biometrické ověření představuje nová verze trojského koně, která vyloženě cílí na operační systém Android. Říká se mu Chameleon a umí deaktivovat techniku zařízení, která rozeznává otisk prstu majitele zařízení či skenuje jeho obličej. Když vir vypne možnost biometrického ověření, musí každý uživatel zadat přístupový PIN, aby se do svého zařízení dostal. Tento PIN však virus zkopíruje a tím se dostane do rukou kyberútočníků, kteří jsou následně schopni se zařízením oběti libovolně manipulovat bez jejího vědomí.

otisk prstu
iZdroj fotografie: www.Pixel.la Free Stock Photos / Creative Commons / CC BY-SA

Virus cíli na Android

Jedná se o velmi závažnou hrozbu, která může postihnout každé zařízení s operačním systémem Android. Uživatelé Andoidu by tak měli být obezřetní a rozhodně se nedoporučuje podceňovat bezpečnostní aktualizace daného systému. Každý uživatel by si měl všímat jakékoliv podezřelé aktivity na svém zařízení a vhodná je i instalace antivirových programů, které mohou detekovat viry dřív, než zablokují odemykání zařízení přes otisk prstu.

Původ viru

Podle společnosti ThreatFabric, která chování a šíření viru důkladně sleduje, se virus do zařízení dostane spolu se službou Zombinder. Ta se vydává za internetový prohlížeč Google Chrome a uživatelé si ji mohou stáhnout z neoficiálních a nezabezpečených serverů. Proto odborníci kladou důraz na to, aby uživatelé všechny své aplikace stahovali pouze z oficiálního obchodu Google Play, který všechny nabízené aplikace předem kontroluje kvůli možné přítomnosti podobných virů.

Google Play

Máte Android? Na tyto aplikace si dejte pozor, mohou vás připravit o bankovní účet

Služba Zombinder doslova propašuje nebezpečný virus do vašeho zařízení, aniž by si uživatelé všimli čehokoliv podezřelého. Se svým zařízením mohou nějakou dobu bez problémů pracovat a virus vyčkává na vhodnou příležitost, než zablokuje zámek zařízení a znemožní při jeho odemčení využít otisk prstu. Tou dobou už je však na jakoukoliv ochranu pozdě a útočníci tak velmi jednoduše získají přístup k celému zařízení i všem osobním datům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články