Opraváři ledniček varují: Tohle je přesně ten důvod, proč se lidé častokrát nedoplatí za elektřinu

Opraváři ledniček varují: Kdo bude mít špatně nastavenou lednici, nedoplatí se za elektřinu. Spousta Čechů ani neví, jak ji nastavit. Naučte se o svou lednici správně pečovat.

opraváři ledniček i Zdroj fotografie: Yinan Chen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lednice s mrazákem je bezpochyby nejdůležitější spotřebič v domě. Pro téměř každý jiný spotřebič se najde nějaká alternativa, když vám z ničeho nic přestane fungovat. Pokud vám však odejde lednice, musíte okamžitě koupit novou. Zvlášť pokud je zrovna horké léto a potraviny se mnohem rychleji kazí. Proto je důležité se o lednici s mrazákem dobře starat. Tím zajistíte její dlouhověkost a zároveň ulevíte své peněžence od zbytečně velkých poplatků za spotřebovanou energii. Opraváři ledniček radí, jak na to.

Opraváři ledniček radí, jak se starat o lednici

Pokud chcete, aby vaše lednice dlouhodobě dobře fungovala, musíte si dát pozor na případnou námrazu. Většina moderních ledniček je vybavena technologií, která tvorbě námrazy brání. Pokud však stále vlastníte některou ze starších ledniček, musíte námrazu pravidelně likvidovat. Opraváři ledniček varují, že neřešená námraza může lednici nenávratně poškodit.

Velká vrstva námrazy navíc přispívá ke zvýšené spotřebě elektrické energie, a tudíž i k vyšším nákladům na provoz lednice. Provoz běžné lednice vychází zhruba na tisíc korun ročně. Už 3 milimetry silná námraza však zvyšuje spotřebu lednice o 30 %, o 75 % více energie spotřebuje v případě námrazy o tloušťce 1 centimetr, jak uvádí web Aazdraví.cz

špatně nastavené lednici
iZdroj fotografie: Triplec85 / Creative Commons / CC BY-SA
Pokud se budete o svou lednici dobře starat, ušetříte na spotřebě elektrické energie.

Pravidelné rozmrazování je základ

Opraváři ledniček doporučují, abyste lednici s mrazákem pravidelně rozmrazovali. Pokud lednici rozmrazíte alespoň jednou za rok, zajistíte její lepší chod a ušetříte na spotřebě energie. V ideálním případě byste však lednici s mrazákem měli rozmrazit alespoň dvakrát do roka. Rozmrazování je nejlepší plánovat do období chladnějších měsíců v roce, kdy si nemusíte dělat starosti s tím, že se vám vytažené potraviny rychle zkazí.

Magnetky na lednici: Mohou poškodit nejen ji, ale i elektroniku v její blízkosti

Musíte počítat také s tím, že rozmrazování lednice zabere několik hodin. V letním období by tak bylo nutné vytažené potraviny speciálně uchovat. Na druhou stranu může letní horko rozmrazování lednice urychlit. Samotný proces rozmrazování přitom není nijak složitý. Stačí lednici odpojit ze zásuvky a počkat, až námraza povolí. Poté už jen stačí námrazu postupně odloupnout a lednici pořádně umýt. Díky tomuto návyku bude vaše lednice neustále jako nová, a navíc ročně ušetříte hned několik stovek korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články