Opravář praček varuje: Každý Čech, který pere na 40 stupňů, kvůli tomu přijde o peníze

Opravář praček varuje. Každý Čech, který pere na 40 °C, kvůli tomu přijde o peníze. Spousta lidí se špatného zlozvyku dopouští denně. Naučte se prát šetrně.

opravář praček varuje i Zdroj fotografie: Chris Sack / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praní prádla není v dnešní době nijak náročná činnost. Stačí prádlo vhodně roztřídit podle barvy a typu tkaniny, vložit ho do pračky a zmáčknout tlačítko. Během několika desítek minut pak máte čisté a svěží prádlo, aniž byste se u toho nějak výrazně namáhali. O takovém komfortu by si mohli naši předci nechat zdát. Jedná se o dokonalý příklad toho, jak výrazně nám moderní spotřebiče usnadňují každodenní život. Málokdo však tuší, že i při takovém praní můžeme dělat zásadní chyby, které mají negativní dopad na naše oblečení i naše peněženky. Každý opravář praček proto varuje před těmito nešvary.

Opravář praček varuje před vysokými teplotami

Bývaly doby, kdy se prádlo muselo prát v poměrně horké vodě, aby se oblečení důkladně vyčistilo. Výjimkou tak nebylo praní ve vodě, která měla 60 nebo 90 stupňů. Tyto vysoké teploty se používaly především při praní bílého prádla, aby si zachovalo svou zářivou bělost. Postupně se však z těchto teplot přešlo na praní na 40 stupňů. Způsobil to především technologický vývoj praček, které jsou stále výkonnější a potřebují pro zachování čistého a svěžího prádla méně stupňů. Ale každý opravář praček varuje, že i praní na 40 stupňů už není nadále vhodné.

zákaz starých praček
iZdroj fotografie: Birdies100 / Creative Commons / CC BY-SA
Časté praní ve vysokých teplotách vás stojí hodně peněz.

Moderní pračky nepotřebují horkou vodu

Pračky, které nejsou starší pěti let, si totiž jednoduše poradí s každou nečistotou i při praní na 30 nebo 20 stupňů. Opravář praček doporučuje při odolných skvrnách spíše prodloužit dobu pracího cyklu než zvyšovat teplotu vody. Při opravdu odolných skvrnách pak raději použijte speciální přípravek na odstranění skvrn. Zároveň dbejte na to, abyste při praní používali kvalitní prací prášek, který je přímo určený pro typ praného prádla. Díky tomu dosáhnete dokonalých výsledků i při nízkých teplotách, jak uvádí web AAzdraví.cz.

zákaz starých praček
EU rozhodla: Zákaz starých praček. Lidé si budou muset koupit novější jen proto, aby splnili nové nařízení

Šetří vaší peněženku i přírodu

Praní na 40 stupňů a více má hned několik negativních aspektů. Moderní látky oblečení nejsou tak odolné vůči vysokým teplotám a pravidelné praní na 40 stupňů látce škodí. Uvedená teplota praní na štítku oblečení většinou označuje nejvyšší možnou teplotu, při které se oblečení může prát, nikoliv doporučenou teplotu pro pravidelné praní. Praní při vyšších teplotách také spotřebovává více energie, a tudíž více zatěžuje životní prostředí. Moderní pračky umí být energeticky nenáročné, ale pouze tehdy, pokud pravidelně perou na méně stupňů. Zároveň tím výrazně prospějete své peněžence, když při praní spotřebujete méně energie na ohřev vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články