Operátoři se z nás rozhodli vyždímat všechny peníze: Kdo na telefonu zmáčkne jedno tlačítko, ten bude mít statisícové dluhy

Stisknutí jednoho tlačítka na dovolené vás může stát klidně statisíce. Dejte si pozor, tohle vás může stát životní úspory.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Když lidé vyrazí na dovolenou, často se stává, že jejich obvyklá opatrnost klesá. Po všem stresu si chtějí odpočinout a vypnout, a tak na nějakou dobu nechtějí přemýšlet o každém drobném rozhodnutí. To většinou není velký problém, pokud jde o místní služby, ale pokud jde o mobilní operátory a používání dat v zahraničí, může to být docela riskantní. 

Jedna chyba a je po srandě

Čeští mobilní operátoři nabízejí v rámci Evropské unie (zóna 1) relativně přijatelné ceny za volání a data, což umožňuje cestovatelům užívat si své telefony v zahraničí bez velkých starostí. Ovšem když se dostanete do zemí mimo tuto zónu, může to být past. V některých případech můžete skončit s astronomickými dluhy. Co ještě horší, je fakt, že v některých zemích, zejména v třetí zóně, se účtují data ne podle gigabajtů, jak jsme zvyklí, ale podle megabajtů (MB), což je tisícina gigabajtu. To může být obzvláště klamné, protože si můžete rychle stáhnout několik MB dat, aniž byste si toho byli vědomi. 

iZdroj fotografie: iStock

Data vás přijdou na statisíce

Je důležité vědět, že aktivace dat v zahraničí může být velmi drahá, a to až 360 Kč za 1 MB dat. To je velmi vysoká cena, zejména pokud začnete nevědomky stahovat mnoho souborů nebo trávit na internetu spoustu času. Navíc operátoři mají tendenci omezit výchozí nastavení dat v těchto zemích na nízkou částku, například 1500 Kč, a po dosažení tohoto limitu musíte ručně potvrdit, že si přejete pokračovat ve využívání datového provozu. Může se ale snadno stát, že takový krok uděláte omylem, nepochopením nebo chybou, a to může vést k nesmírně vysokým účtům

Za malý krok tisíce korun

Mnoho lidí je překvapeno, že si za data v zahraničí musí připlatit nesmyslné částky, a to i v době, kdy se chtějí pouze připojit k internetu a načíst si například emaily. Je proto velmi důležité být ohleduplní a opatrní při používání dat v zemích mimo EU a mít vždy kontrolu nad tím, kolik dat jste skutečně použili. 

Zdroj: Penize
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články