Uživatelé oblíbené mobilní aplikace v ohrožení: Až 20 % Čechů může brzy přijít o svůj bankovní účet

Uživatelé oblíbené mobilní aplikace v ohrožení. Až 20 % Čechů může brzy přijít o svůj bankovní účet. Dá se tomu ovšem zabránit. Základem je správné zabezpečení.

tento telefon i Zdroj fotografie: Bakkedal / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sociální sítě jsou v dnešní době téměř neodmyslitelnou součástí našich životů. Jednou z nich je také TikTok, který patří mezi velmi oblíbené mobilní aplikace. V Česku ho využívá až 20 % lidí. Oblíbený je především u mladistvých a profily na TikToku mají také známé osobnosti. Kromě nich se však na sítí objevuje také velké množství kybernetických podvodníků. Jejich poslední útok vás může během chvilky připravit o přístup k bankovnímu účtu.

TikTok patří mezi oblíbené mobilní aplikace

TikTok, stejně jako další sociální sítě, se hojně používá také pro podnikatelské a propagační účely. Svůj účet na TikToku má téměř každá významná instituce nebo mediálně známá osobnost. Právě na ně byl jako první namířen nový útok kybernetických podvodníků. Hackerům se podařilo nabourat do TikTokového profilu stanice CNN a na několik dní ho vyřadili z provozu. Podrobnou zprávu o incidentu přinesl magazín Forbes. Pracovníci stanice CNN se k útoků nechtěli blíže vyjádřit. Je však jasné, že se jedná o závažné ohrožení oblíbené mobilní aplikace. Obětí se tak může stát v podstatě každý uživatel TikToku.

oblíbené mobilní aplikace
iZdroj fotografie: Depositephotos
TikTokem se šíří nebezpečný kód, který okrádá uživatele o jejich účty.

Zprávami se šíří škodlivý kód

Nedávné napadení TikToku zkoumali také experti různých společností, které se zaměřují na kybernetickou a informační bezpečnost. Své vyjádření připojila také společnost Check Point. Údajně se nejedná o ojedinělý výskyt a podobné útoky byly v minulosti mířeny také na některé známé celebrity. Napadení oblíbené mobilní aplikace probíhá pomocí škodlivého kódu, který se šíří soukromými zprávami.

Virus přitom nevyžaduje stažení ani žádnou interakci s inkriminovaným odkazem, aby začal v napadeném zařízení škodit. Podezřelou zprávu stačí pouze otevřít. Škodlivý kód může následně získat přístup k napadenému TikTokovému účtu a převzít nad ním kontrolu. Mimoto se může nabourat do dalších účtů na napadeném zařízení, včetně bankovního konta.

Používáte TikTok? Raději toho okamžitě nechte, ukradne vám PIN kód a následně i všechna data

Nepodceňujte řádné zabezpečení

Takové napadení oblíbené mobilní aplikace představuje závažné riziko. Z toho důvodu byste neměli podceňovat řádné zabezpečení svých profilů i svého zařízení. Velkou míru zabezpečení poskytuje například dvoufaktorové ověření, díky kterému můžete krádeži svého TikTokového účtu zabránit. Samozřejmostí je pak nějaký druh antivirové ochrany vašeho zařízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články