Každý 10. Čech dostane od dodavatele energií obrovské peníze. Nárok na ně máte možná i vy

Češi se mohou těšit na nižší účty za energie, protože ceny budou v letošním roce mnohem nižší než bylo očekáváno, a mnozí lidé dokonce obdrží vrácení peněz za přeplatky.

Peníze v kapse i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Pro všechny Čechy, které děsí vysoké účty za energie máme skvělou zprávu. Ceny v letošním roce právě za energie budou mnohem nižší, než bylo původně očekáváno. Mnozí lidé se dočkají dokonce vrácení peněz za přeplatky. Na burzách výrazně klesají ceny.

Jak došlo ke snížení cen?

V posledních letech se neustále mluví pouze o zdražování energií a Čechy nové úpravy cen tak už jen děsí. Důvodem zdražování cen bylo zvýšení cen regulovaných složek energií a také opětovné zavedení poplatku za obnovitelné zdroje. Nyní se ale blýská na lepší časy. Mnozí Češi se dočkají dokonce vrácení částek za přeplatky, které jim vznikly.

Původně vypadalo, že poplatek za regulované složky energií budou skutečně velmi vysoké, ale nyní se ukazuje, že ceny nebudou tak vysoce zatěžující. K tomuto faktu dochází díky poklesu cen elektřiny na burze, což napomáhá vyrovnat ceny za energie v celkovém důsledku. Češi tak nebudou za elektřinu platit tak vysoké ceny, a navíc aktivní klienti mohou dokonce ušetřit ještě výrazněji díky zřízení nové smlouvy s měsíční fixací.

To, že ceny energií na burzách klesají potvrzuje i Jiří Matoušek z pozice marketingového šéfa ve společnosti Centropol. Na webu Seznam Zprávy uvedl, že v lednu společnost nakoupila elektřinu pro své zákazníky o 40 % levněji, než tomu bylo před rokem. Díky tomu se zdá, že dopad na peněženky koncových klientů nebudou tak vysoký.

Poplatky za energie iZdroj fotografie: Depositephotos

Vrácení peněz zpět klientům

Portál CNN Prima News uvádí, že více než milion klientů dostane od svých dodavatelů peníze dokonce zpět ve formě přeplatků. Nyní se tedy ukazuje, že pokles ceny elektřiny na burzách vyrovná cenu poplatku za regulované složky.

Dle aktuální situace to vypadá, že výrazně lepší časy zaregistrují ve svých peněženkách i odběratelé plynu. Letošní ceny plynu jsou totiž oproti loňsku na polovině. Pokud se plyn na velkoobchodním trhu udrží pod cenou 40 euro, klienti pocítí finanční úlevu za své platby.

Co říkáte na tuto predikci o snížení cen energií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články