Varování: V roce 2024 si pořádně připlatíme, za elektřinu se většina Čechů nedoplatí

Už jste přemýšleli nad tím, kolik budete muset platit za elektřinu v roce 2024? Pokud ano, prozradíme vám, jaké poplatky na vás čekají.

pojistky i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vládní politici tvrdí, že zdražení elektřiny bude pouze minimální, zatímco opoziční politici upozorňují na výrazné zvýšení. Naše kalkulace se snaží odhalit pravdu, ačkoli zatím pouze orientačně. Vycházíme z nejběžnějšího tarifu D 02d pro domácnosti se střední spotřebou, které využívají elektřinu pro osvětlení, provoz praček, ledniček, myček a televizí, ale ne pro vytápění. Poplatky za jističe jsme nezahrnuli. 

Chytrá kalkulačka

Pro srovnání jsme použili letošní cenový strop: 5000 korun za megawatthodinu bez DPH, což odpovídá 6050 korun s DPH, a přidali jsme aktuální poplatky za distribuci. ZDE zjistěte, kolik peněz za elektřinu zaplatíte v roce 2024. Dejte kalkulačce vědět, za jakou cenu (bez DPH) máte sjednanou elektřinu na příští rok a jakou máte přibližnou spotřebu. Kalkulačka poté přidá plánované poplatky za distribuci na příští rok, poplatek za podporované zdroje energie, daně a vše spočítá. 

Úprava ceny

Dodavatelé na příští rok (a často i na zbytek letošního) snížili cenu elektřiny, protože tržní ceny klesly od loňských rekordních hodnot. Avšak tržní cena tvoří pouze část celkové platby na vyúčtování. Zbytek, tzv. regulovaná část ceny, je stanovena státem prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. Právě tato regulovaná část má výrazně vzrůst pro příští rok. Úřad nedávno navrhl, aby tato část ceny (která v průměru tvoří asi pětinu celkové ceny na vyúčtování) stoupla až o 71 procent. Úřad oznámí konečné rozhodnutí tradičně ke konci listopadu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaplatíme více

Regulovaná část ceny zahrnuje především poplatky za distribuci, tj. firmě, která vlastní distribuční soustavu – sloupy a dráty, kterými elektřina k vám putuje. V Praze u PRE by měla cena distribuce stoupnout zhruba o 100 korun za megawatthodinu, u ČEZ distribuce a EG.D asi o čtyři stovky na megawatthodinu, a to bez DPH. Navíc se zvýší i fixní platba za jistič. Po roce se vrátí i další „státní“ část ceny: příspěvek na podporované zdroje. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte 495 korun plus DPH, což činí 599 korun. Nárůst státem regulované části může u většiny domácností vykompenzovat zlevnění tržní ceny (samotné elektřiny), takže celkově zaplatíte více než v letošním roce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články