Vyždímají z nás i poslední korunu: Nový obří poplatek budeme muset platit státu všichni a nikdo s tím nic neuděláme

Stát se chystá zvýšit další poplatky, někteří si budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Tohle se týká i vás. Zkontrolujte si, kolik budete platit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Koncesionářský televizní poplatek má od začátku roku 2025 pravděpodobně vzrůst o 25 korun na 160 korun měsíčně, zatímco rozhlasový poplatek se zvýší o deset korun na 55 korun měsíčně. Tuto informaci představil ministr kultury Martin Baxa (ODS) na tiskové konferenci v úterý. 

Změny

Navrhované změny počítají s rozšířením okruhu poplatníků. Do nové kategorie patří ti, kteří mají zařízení schopné přijímat veřejnoprávní média, včetně mobilů a počítačů. Očekává se, že počet plátců se zvýší o přibližně 230 tisíc. Nově se firmy budou řídit platbou podle počtu zaměstnanců, s výjimkou firem s pěti nebo méně zaměstnanci a samostatně výdělečně činných osob, které budou od poplatku osvobozeny. Nejvyšší kontrolní úřad bude mít nově pravomoc kontrolovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. 

Podle Baxy se očekává, že výnos z poplatků pro Českou televizi vzroste z letošních odhadovaných 5,7 miliardy o 1,4 miliardy Kč, když odečteme příjem z končící výjimky platby DPH. 

Koncesionářské poplatky

Český rozhlas zaznamená příjmový nárůst o 600 milionů korun z nynějších dvou miliard korun. Finální návrh novely, která se týká České televize, Českého rozhlasu a poplatků za rozhlas a televizi, vznikl po asi roční práci v rámci koalice. Baxa zdůraznil shodu v koalici ohledně zachování kvality veřejnoprávního vysílání a jeho dalšího rozvoje. Součástí dohody bylo také nezávislé financování veřejnoprávních médií, aby nebyla závislá na státním rozpočtu. Televizní poplatek zůstává nezměněn po dobu 15 let, ačkoliv jeho reálná hodnota klesla na 72 Kč. Stejně tak rozhlasový poplatek, který se nezměnil 18 let a jeho hodnota je v současnosti poloviční. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navýšení

Generální ředitel České televize Petr Dvořák věří, že nové financování pomůže udržet šíři veřejné služby a umožní vyrovnat platový dluh, který ČT má vůči zaměstnancům a tvůrcům. Zástupci komerčních televizí však nesouhlasí s navýšením rozpočtu České televize, které by podle nich mohlo narušit rovnováhu na trhu. Baxa však zdůrazňuje, že pravidla pro vysílání reklamy by se neměla měnit ani u komerčních, ani u veřejnoprávních subjektů. Česká televize a Český rozhlas mají omezené příjmy z reklamy a koncesionářský poplatek je pro ně klíčovým zdrojem financí. Česká televize letos hospodaří s rozpočtem 7,4 miliardy korun, Český rozhlas s 2,3 miliardy korun.

Zdroj: Aktualne
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články