Objednáváte si věci na internetu? Rovnou si připravte 50 000 Kč, oškubou vás až na kost

Nová mobilní aplikace Balíkovna od České pošty přináší možnost pohodlně spravovat zásilky a objednávat jejich doručení. S dostupností na Androidu i iOS přináší ale nová rizika pro své uživatele.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Česká pošta přichází s novou aplikací Balíkovna, která je výsledkem tříletého provozu služby. Tato nová aplikace umožňuje správu zásilek a jednoduché objednání jejich přepravy. Dostupná je pro Android i iOS a uživatelé ji mohou využít pro vánoční nákupy, které jsou nyní v plném proudu.

Nová aplikace pro zákazníky

Balíkovna jako samostatná komerční značka začala nabízet novou aplikaci od června 2023. Tato mobilní aplikace umožňuje uživatelům plnohodnotně využívat služby Balíkovny přímo prostřednictvím jejich mobilních zařízení s operačními systémy Android a iOS. Aplikace je intuitivní a nabízí možnost odeslat balík za cenu 65 Kč na Balíkovnu nebo za 109 Kč přímo na adresu. Uživatelé mohou také nalézt nejbližší pobočky Balíkovny, včetně samoobslužných boxů od společnosti Alza. Celkem je k dispozici téměř 8 tisíc výdejních míst, z nichž 1 800 jsou automatické boxy.

Nebezpečí podvodu

Aplikace umožňuje sledovat příchozí a odchozí zásilky, nicméně pro využívání této funkce je nutné se registrovat a provádět objednávky pod stejným e-mailem, aby bylo možné synchronizovat informace v aplikaci. S rozvojem této nové služby se zvyšuje riziko podvodů. Podvodníci mohou využít situace a snažit se vás přesvědčit, že zboží objednané prostřednictvím aplikace Balíkovna vyžaduje placení malého poplatku. Odkazy, které vám přijdou, mohou být podvodné a sloužit k získání vašich platebních údajů.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Na co si dávat pozor

Konkurenční společnost Zásilkovna varovala před podobnými podvody koncem listopadu. Upozornila na e-maily obsahující podvodné webové stránky, které požadují přístupové údaje do bankovní aplikace, elektronického bankovnictví nebo údaje k platební kartě. Je třeba být obezřetný a zkontrolovat si zdroj a ověřit, že odkazy jsou legitimní. Minimální poplatek tvářící se jako clo, může ve skutečnosti znamenat ztrátu až desítek tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články