Zákazníci oblíbeného obchodu v Česku jsou v ohrožení. Kdo v něm nakoupí, přijde o 15 000 Kč

Jméno obchodního řetězce Lidl bylo využito k phishingovým útokům. Podvodníci jeho jménem slibovali výhru nového mobilního telefonu iPhone 15. Místo toho své oběti okradli.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Online podvodníci jsou schopni se vydávat v podstatě za kohokoliv. Často tak pro své podvody využívají jména velkých nadnárodních společností, jako je Microsoft nebo Google. Nedávno se však zaměřili i na jméno oblíbeného obchodního řetězce Lidl. Ze svých obětí tak opět chtějí vylákat jejich osobní data a přístup k jejich financím.

Lidl, Microsoft i Google

V dnešní době už člověk pomalu nemůže věřit skoro žádné zprávě, která mu přijde. Zvlášť, když se jedná o zprávu či email od známé nadnárodní společnosti, která slibuje pohádkovou výhru. Velmi často se totiž jedná o takzvaný phishing, který cílí na osobní data nic netušících obětí. V krajních případech mohou podvodníci díky phishingové zprávě získat i přístup k financím oběti.

Podle agentury Check Point k tomu nejčastěji využívají jméno společnosti Microsoft, která v roce 2023 tvořila většinu všech podvodů. Hned v závěsu se držely podvody pod jménem společnosti Amazon, Google a v neposlední řadě i Apple. Nedávno se pak objevily podvody, které využívají jméno obchodního řetězce Lidl.

Lidl
iZdroj fotografie: Jérémy-Günther-Heinz Jähnick / Creative Commons / CC BY-SA

Lákavá soutěž

Podvody pod záštitou obchodního řetězce Lidl se poprvé objevily v období Vánoc. Registrovaným zákazníkům obchodu v té době chodily zprávy, které je lákaly k zapojení se do zajímavé soutěže o iPhone 15. Záludné na tom je, že podobné soutěže samotný obchodní řetězec často skutečně vyhlašuje. V tomto případě se jednalo o phishingový útok, který mohl každý poznat už podle velmi špatné gramatiky ve zprávě. Cílem útoku byly opět osobní data oběti, které by mohli podvodníci využít k dalším podvodům a postupně tak získat přístup i k bankovnímu účtu oběti.

Nakupujete v Lidlu? Dejte si pozor, už brzy kvůli tomu budete platit 15 000 Kč

Obezřetnost je na místě

V případě takových zpráv je potřeba se mít na pozoru. Ačkoliv může být reakce na takovou zprávu opravdu lákavá, raději byste si vždy měli zmíněné informace předem ověřit. O případných soutěžích obchodního řetězce Lidl můžete vždycky najít potřebné informace na webových stránkách obchodu lidl.cz nebo v mobilní aplikaci Lidl Plus. Také špatná gramatika ve znění zprávy vám může napovědět, že se nejspíš jedná o podvod. Obchodní řetězec takové velikosti by nikdy nerozesílal zprávy, které by vykazovaly horší znalost češtiny než mají žáci prvního stupně základní školy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články