Vláda rozhodla: Občanka bude v telefonu, má to však jeden velký háček

Ministr pro místní rozvoj, Ivan Bartoš, v rámci úterní tiskové konference představil nový vládní projekt s názvem eDoklady.

Občanský průkaz i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Tato aplikace má v budoucnosti sloužit jako elektronická peněženka na mobilních zařízeních, do které budete moci uložit základní identifikační doklady. Přestože se jedná o zajímavou iniciativu, existují některé nedostatky v jejím současném provedení. Aplikace eDoklady bude k dispozici ke stažení od 1. ledna 2024 pro uživatele systému iOS i Android. V první fázi bude umožňovat práci pouze s občanským průkazem, který budete moci nahrát do aplikace pomocí Identity občana. Tímto způsobem budete moci virtuálně prokazovat svou totožnost s pomocí této aplikace. 

Jen důležité údaje

Ministr Bartoš uvedl také, že aplikace umožní zobrazovat pouze ty informace, které potřebujete pro konkrétní situaci. Například při nákupu cigaret v trafice nebude pro prodavače nutné znát vaši trvalou adresu, pouze datum narození. Je však třeba zdůraznit, že v první vlně bude možné používat tuto e-občanku pouze při komunikaci s určitými státními institucemi, jako jsou ministerstva, Český telekomunikační úřad, úřad vlády a Národní sportovní agentura. Podrobný seznam je k dispozici na webové stránce edoklady.gov.cz. Další rozšíření funkcí aplikace je plánováno na červenec 2024, kdy budete moci používat eDoklady i pro komunikaci s policií, soudem, finančním úřadem a úřadem práce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na použití si počkáme 

Soukromým osobám, jako je prodavač v trafice, budete moci aplikaci předložit až od ledna 2025. Z hlediska bezpečnosti jsou vládní úřady velmi opatrné, protože se jedná o citlivá data. Aplikaci vyvíjí Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) ve spolupráci s Digitální informační agenturou (DIA). Všechny citlivé informace budou v aplikaci šifrovány a uchovávány přímo na vašem mobilním zařízení, což znamená, že státní orgány nebudou mít k nim přístup bez vašeho souhlasu. 

Ochrana na prvním místě

Aplikaci lze dále uzamknout pomocí PIN kódu nebo biometrického ověření, jako jsou otisk prstu nebo rozpoznávání obličeje. Je třeba poznamenat, že e-občanka v aplikaci eDoklady nebude platná v zahraničí, dokud nebude zaveden celoevropský systém EUDI, což je digitální identita Evropské unie, která se očekává až po roce 2025. Toto omezení bude trvat do té doby, než celá EU tuto identitu zavede.

Zdroj: Edoklady
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články