Varování: V Česku se šíří nový virus, v počítači ho možná máte i vy. Okrade vás o všechno. Takhle to zjistíte

Českem se šíří nový virus a je dost pravděpodobné, že ho máte v počítači i vy. Rychle si to zkontrolujte, jinak přijdete úplně o vše.

i Zdroj fotografie: Butmiyuenan 2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bezpečnostní odborníci upozorňují na dramatický vzestup aktivity škodlivého kódu Delf.NBX v České republice v posledních týdnech. Přestože do nedávna byla tato hrozba relativně neznámá, nyní se dostala na první příčku nejrozšířenějších kybernetických hrozeb v zemi. Uživatelé by měli být vzhledem k této hrozbě extra opatrní.

Rostoucí hrozba

Historicky se Delf.NBX objevil v několika statistikách, ale jeho výskyt byl obvykle pod jedním procentem, což nezpůsobovalo větší obavy. Nicméně v listopadu došlo k prudkému nárůstu aktivit tohoto kódu v České republice. Jeho podíl vzrostl z téměř nuly na výrazných 20,77 %, čímž se dostal na první místo mezi nejrozšířenějšími kybernetickými hrozbami.

Co hrozí?

Alarmující vzestup Odborníci na kybernetickou bezpečnost vydávají oprávněné varování ohledně alarmujícího vzestupu škodlivého kódu Delf.NBX. Jedná se o záškodníka, který infikuje jiné programy, přičemž tyto infikované programy pak slouží jako nosiče pro další škodlivý kód. Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu pražské pobočky Esetu, zdůraznil, že napadený program může stále normálně fungovat, a uživatelé tak nemusí být vědomi útoku.

Odborník vysvětlil, že podobné viry jsou často zvoleny útočníky v zemích, kde se očekává nižší úroveň kybernetické bezpečnosti, protože kybernetická komunita je schopna na ně rychleji reagovat. Kromě České republiky, kde byl virus pozorován hlavně od 13. listopadu, byly cílem útočníků i Čína a Egypt.

Email nebo USB disk

Podle Jirkala škodlivý kód Delf.NBX byl šířen především prostřednictvím e-mailových příloh s názvy jako „Purchase Inquiry.exe“ nebo „OBJEDNÁVKA_ 13.11.23.exe“. Upozornil také na to, že nebezpečí není omezeno pouze na internet, ale virus se může šířit také pomocí USB disků a může monitorovat stisky klávesnice. Dokonce je schopen stahovat a šířit další škodlivý kód, včetně dobře známého spyware Agent Tesla v České republice.

iZdroj fotografie: Depositephotos
V Česku se šíří nový a nebezpečný virus.

Jirkal varoval před nebezpečím, které Delf.NBX představuje, zejména schopností odcizit informace o počítači a pořizovat snímky obrazovky. Spyware Agent Tesla pak ještě zvyšuje úroveň útoku tím, že umožňuje krádež dat, jako jsou uživatelská hesla.

Zdroj: Novinky.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články