Konstruktéři staví humanoidního robota, který má létat stejně jako Iron Man. Bude také spásou světa?

Když jde o designování futuristických humanoidních robotů, sci-fi nás naučilo jednu věc, kterou tyto stroje potřebují ze všeho nejvíc. Ano, řeč je o jetpacku, tedy možnosti létat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tým vědců z Instituto Italiano di Tecnologia je naštěstí právě takovým týmem nadšenců. Konstruktéři se snaží vyřešit zadní pohon u již existujícího modelu robota velikosti dítěte jménem iCub. Proč tohle všechno? Technici věří, že robot schopný pohybu a manipulace ve vzduchu zároveň by byl obrovským přínosem pro záchranné týmy během jejich misí. Byl by to perfektní nástroj pro hledání zraněných lidí.

Ideální záchranná technologie

Robot s takovými vlastnostmi by si totiž zachoval všechny možnosti pro manipulaci s předměty, a taktéž by se dostal do jinak nedostupných míst. Robot je vybaven pohonem ve svých dlaních, což opravdu vypadá na inspiraci filmovým Iron Manem. Toto nastavení mu dovoluje svižně měnit směr a také velmi hladce vzlétat i přistávat. Jakmile bude v cíli, může iCub otevírat dveře, zavírat ventily a prohledávat místa katastrof stran přeživších.

Na své stránce tým mimo jiné uvádí, že: „Zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu v roce 2004 zabily kolem 230 000 lidí ve 14 zemích, způsobily 140 000 zranění a pomoc musela být poskytnutá skoro 2 milionům lidí. Roboti ale bohužel stále zaostávají v ohledu cenově dostupné pomoci při takových událostech. Humanoidní roboti se uplatní ve vnitřních aktivitách a kontrolách, ale pro venkovní využití stále nedostačují.“

Dlouhodobý boj technologie a nároků

Jde o letitý technologický střet robotů určených pro „Search and Rescue“ mise. Stroje, které jsou schopny manipulovat věcmi, jsou většinou poměrně málo pohyblivé. Na druhé straně roboti určení pro průzkum mají omezené možnosti. Přidání vzdušného pohonu k humanoidnímu robotu by tento problém mohlo pomoci vyřešit. Výzkum se prozatím zaměřil na algoritmy, aby stroj mohl ovládat svou výšku a pozici, zatímco je ve vzduchu.

Současně vzniklo cvičné prostředí, kde lze zkoušet sílu turbín, které má iCub ve svých dlaních. Jestli nás totiž Iron Man něco naučil, tak to, že přesná kontrola letu je velmi exaktní věda, nikoli něco, co zabere 2 minuty filmové stopáže. Při velikosti 104 cm a váze asi 33 kilogramů (bez motorů) doletí tento stroj kamkoli během minut. Navzdory počátečním fázím vývoje je po celém světě v procesu výroby už 40 těchto iCubs.

Kterého hrdinu z týmu Avengers jste si nejvíc oblíbili a proč?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články