Nový trik podvodníků: V ohrožení jsou až 2 miliony Čechů. Jde o známou webovou stránku, kterou někdy navštívil každý

Nový trik podvodníků těží z nevědomosti začínajících živnostníků. Rozesílají úředně znějící dopisy a požadují zaplacení poplatku. Nic však platit nemusíte.

Peníze v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Založení první živnosti může být pro mnoho lidí děsivým zážitkem. Človek, který celý život pracoval v zaměstnaneckém poměru, vůbec netuší, co ho po uzavření živnosti čeká. Děsí ho představa neznámých poplatků a povinného vyřizování. Má strach, aby na něco nezapomněl a neudělal hned ze startu nějakou chybu, která by se mu mohla posléze draze vymstít. A právě na tuto skutečnost cílí nový trik podvodníků.

Mazaný trik podvodníků

Kdo si někdy založením živnosti prošel, ten ví, že na tom zas až tak nic strašného není. Zajdete na úřad, oznámíte v čem chcete podnikat a od kdy. Paní na úřadě s vámi všechno krok po kroku projde a sepíše a taky poradí se vším, co vám není jasné. Poté zaplatíte poplatek ve výši 1 tisíc korun a za pár dní si vyzvednete hotové živnostenské oprávnění. Ovšem pozor, pokud vám začnou chodit úředně vypadající dopisy, které vás vyzývají k zaplacení nemalého poplatku kvůli zapsání do dalších a dalších rejstříků. Všechny jsou však jen mazaný trik podvodníků.

tržnice
iZdroj fotografie: Claireneon / Creative Commons / CC BY-SA
Podnikat můžete v různých oborech

Cílí na nevědomost

Všechny tyto pokusy cílí na nevědomost začínajících živnostníků, kteří mají tendenci zaplatit téměř všechno, jen aby se nedopustili nějaké začátečnické chyby. Pošlou vám dopis, který má všechny potřebné úřední náležitosti, včetně odkazu na evropskou směrnici. K dopisu je přiložená složenka na požadovanou částku, která se může pochybovat od dvou až k deseti tisícům korun. Všechno je to však jen trik vychytralých podvodníků.

A je po srandě: Každý z nás bude muset zaplatit poplatek 5 000 Kč za každý vlastněný počítač a nikdo se tomu nevyhne

Nový státní portál

Nový trik podvodníků využívá také nový Portál živnostenského podnikání, který nedávno spustilo ministerstvo průmyslu. Tento portál slouží jako místo, na kterém každý živnostník najde všechny potřebné informace a služby. Server také nabízí možnost vyřídit si většinu záležitostí po internetu. Podvodníci se ve svých dopisech či falešných telefonních hovorech na nový portál často odkazují, aby zvýšili svou důvěryhodnost. Na portále najdete o jejich praktikách podrobné informace, které by si měl každý začínající živnostník důkladně prostudovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články