A je po srandě: Každý z nás bude muset zaplatit poplatek 5 000 Kč za každý vlastněný počítač a nikdo se tomu nevyhne

Navzdory vyhlášení ukončení podpory pro Windows 10, většina uživatelů se stále na tento operační systém spoléhá. Microsoft přináší možnosti pro prodloužení životnosti systému, ale uživatelé musí vážně zvážit rizika související s nepřijímáním aktualizací.

i Zdroj fotografie: Butmiyuenan 2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

I přes vyhlášení konce podpory pro Windows 10 ze strany Microsoftu, většina uživatelů stále tento operační systém používá. Nedávno Microsoft sdělil, že bezpečnostní aktualizace budou nadále poskytovány, což zní slibně, ale většina uživatelů není s tímto řešením nadšená.

Starší verze

Uživatelé stále mají čas zvážit své další kroky. Microsoft by samozřejmě nejraději viděl, kdyby stávající uživatelé Windows 10 přešli na novější verzi, Windows 11, což je stále možné zdarma. Nicméně to představuje výzvu, zejména vzhledem k hardwarovým požadavkům. Mnoho zařízení, na nichž nyní spolehlivě běží Windows 10, není kompatibilní s novější verzí.

Omezení funkcí

Microsoft nyní přichází s další možností, jak prodloužit používání Windows 10. Tuto alternativu oficiálně oznamuje, ale pro většinu uživatelů představuje značné omezení. Nový text na stránkách Microsoftu informuje, že i po skončení podpory budete moci nadále používat Windows 10, ale bez dalších kvalitativních vylepšení, nových funkcí či bezpečnostních aktualizací a technické podpory.

Nebezpečí útoku

I když vám nikdo nebude bránit v používání Windows 10, práce s neaktualizovaným systémem se stává čím dál více rizikovou. Pro potenciální útočníky bude takový systém lákavým terčem. Je pravděpodobné, že Microsoft bude tuto formulaci ještě upravovat. Momentálně jenom vysvětluje, že doporučuje uživatelům přechod na Windows 11.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Ochrana za poplatek

A teď přichází to zásadní: Microsoft plánuje pro soukromé osoby i firmy zavedení placeného programu ESU (Extended Security Updates), rozšířené bezpečnostní podpory. Tento postup je podobný tomu, který známe z doby Windows 7. Avšak tyto aktualizace budou zpoplatněny. Tato možnost byla dříve určena spíše pro firmy, které nemohly přejít na novější systém. Tyto firmy obvykle platí roční předplatné za bezpečnostní aktualizace. Další informace o cenách za tuto službu Microsoft zatím neposkytl.

Platba není jednorázová

Podle Microsoftu program ESU umožní soukromým uživatelům i firmám prodloužit životnost Windows 10 a udržet tak systém v bezpečí i po skončení oficiální podpory. V minulosti u Windows 7 se roční poplatek za tuto službu pohyboval od 600 Kč do téměř 5000 Kč na jeden počítač. Microsoft tehdy poskytoval tři roky dodatečných bezpečnostních aktualizací a každý rok zdvojnásobil cenu této služby. Zajímavostí bylo, že ti, kteří se připojili k této službě až v druhém nebo třetím roce, museli zaplatit také za předchozí roky.

ESU balíčky řeší klíčové a důležité bezpečnostní problémy, které určuje Microsoft Security Response Center, centrum zabezpečení Microsoftu. Microsoft si je vědom toho, že cena za tuto službu by neměla být příliš vysoká. V minulosti se objevili lidé, kteří v případě Windows 7 našli způsob, jak si nainstalovat ESU balíčky, určené původně pro firmy, i na své soukromé počítače.

Zdroj: ZDnet.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články