Nový iPhone 12 vypne váš kardiostimulátor

Nová studie publikovaná v magazínu Hearth Rhythm varuje před nebezpečím iPhonu 12. Nový model chytrých telefonů od firmy Apple vypíná kardiostimulátory.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Apple novou studii nevyvrací a na toto nebezpečí upozorňuje také.

Kardiostimulátory zachránily již nejednoho pacienta. Přístroj voperovaný přímo do hrudi v oblasti klíční kosti posílá do srdce elektrické signály a díky tomu srdce funguje jako zdravý orgán. Kardiostimulátor jeho uživatelům pomáhá například při:

  • nedostatečném proudění krve,
  • srdečních arytmiích
  • a dokonce i při zástavách srdce.
iZdroj obrázku: pixabay.com
Je telefon riziko?

K poruše dojde i přes několik vrstev oblečení

Nová studia amerického vědeckého institutu ale ukázala, že nový model iPhonu od firmy Apple kardiostimulátor vypíná. Stačí, když se chytrý telefon přiblíží ke kardiostimulátoru. Na vině je pravděpodobně elektromagnetické pole kolem iPhonu 12. Toto pole přístroj využívá pro bezdrátové nabíjení.

Studie potvrzuje, že při přiblížení se iPhonu ke kardiostimulátoru dochází k omezení jeho výkonu nebo dokonce jeho vypnutí. K tomuto narušení chodu typicky dochází v případě, že pacient nosí telefon v náprsní kapse. Podle studie nebezpečí trvá i přes několik vrstev oblečení.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Může dojít k problémům s kardiostimulátorem

Apple není ojedinělý případ

Apple se k celému problému staví zodpovědně a chybu nevyvrací. Jak uvádí ve své tiskové zprávě, magnetická a elektromagnetická pole narušují chod některých zdravotních zařízení jakými jsou kardiostimulátory nebo defibrilátory. Zároveň ale dodává, že taková šance je velmi malá. 

Případ Applu a jeho iPhonu 12 ale není první. K poruchám kardiostimulátorů kvůli elektronickým zařízením už několikrát došlo. Již v minulosti se potvrdilo, že funkci kardiostimulátorů naruší například i fitness zařízení, která jejich uživatelé nosí na hrudi. Nutno ovšem dodat, že většina elektronických zařízení obsahuje varování, že by je neměli využívat uživatelé kardiostimulátorů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články