Putin má problém, nikoli první. NATO posílá na Ukrajinu dělostřelectvo a tanky. Jak bude válečná agrese pokračovat?

Po dlouhém váhání se NATO zapojuje do války na Ukrajině. Po porážce při obsazování Kyjeva to pro Putina bude snad další ránou.

i Zdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na východě Ukrajiny jsou cíle, jejichž dosažení sleduje Moskva s větší nadějí. V první řadě obsazení celého území Donbasu, což také obnáší zničení ukrajinských mechanizovaných brigád. Kyjev dosáhl momentálního vítězství likvidací Putinovy ambice obsazení ukrajinského hlavního města. Tam bylo cílem zlikvidovat vládu a podmanit si zbytek Ukrajiny dosazením vlastní loutkové vlády. Ta by byla pod kompletní kontrolou Moskvy.

Nové území, jiný princip války

Boje o Donbas budou ovšem probíhat odlišně, proto prezident Zelenskyj žádá hlavně o těžkou techniku, sovětské transportéry, známé tanky T-72 a letadla. Jde o relativně levné stroje, se kterými má ukrajinská armáda zkušenosti, takže je může okamžitě použít. Během března hodně vůdců NATO váhalo. Tanky jsou dražší, jde o logistickou výzvu a také se báli samotných dodávek. Rusko je mohlo považovat za provokaci a konflikt eskalovat.

V polovině dubna ale začala artilerie do Ukrajiny proudit. Zatím bylo dodáno nejméně 200 tanků a BVP, v dalších týdnech počty nejspíše ještě narostou. I když Ukrajina tradičně operovala s domorodými, ale vysoce kvalitními tanky 7-64, po ruských nájezdech na Krym v roce 214 začal Kyjev reaktivovat tanky T-72 a 7-80 ze skladových zásob. Ukrajinská armáda dokonce zapojuje do pole unikátně vylepšené modely T-72.

Zákoutí sovětských modelů

Sovětské modely T-72 váží 45–50 tun, mají trojčlennou posádku a výzbrojí je dělo ráže 125 milimetrů. Tyto tanky se objevují po celém světě, jsou menší, lehčí a méně obrněné než jejich západní vrstevníci. Kromě toho je také lehčí je přepravovat a udržovat. Nicméně jsou náchylné ke katastrofálnímu „odstřelení“ vršku, protože u věže je skladována munice. Verze T-64 a T-80 jsou v zahraničí poměrně vzácným typem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Státy NATO ovšem prohlásily, že mají v aktivní službě i skladech stovky T-72, jež by si mohly zvláštním způsobem najít cestu do ukrajinských rukou. Česko zahájilo dodávky před ostatními počtem asi 40 modelů T-72M1 už začátkem dubna. Další množství T-72M1 je stále ve skladech. Velkou zprávou je potvrzení Polska, které odeslalo také minimálně 100 těchto tanků, včetně několika vylepšených. To už je dohromady na celou tankovou brigádu.

Z Česka, Německa, Švédska a Polska

BVP (Bojová Vozidla Pěchoty) jsou určená jak k dopravě pěchoty do bitvy, tak i k poskytnutí palebné podpory. Sovětský model se předvedl v Moskvě už v roce 1967. Do roku 2021 měla Ukrajina 219 BMP-1 a 115 BRM-1K vybavených radarem. Dostala jich také desítky ze 4 odlišných zemí. Tyto zastaralé kusy byly znovuuvedeny do služby v roce 2014. Jako hodně průkopnických strojů byl i první model BMP-1 s mnoha problémy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho obrnění bylo dosti omezené a samotný transport byl rizikem pro celou posádku. Celkově se projevoval mnohem lépe na papíře než v reálných situacích. Jeho palebné vybavení mělo na více jak 500 metrů velmi omezenou přesnost a raketový systém Malyutka byl na použití velice podivný. Následník s pořadovým číslem 2 už se v praxi osvědčil mnohem lépe. Ve výbavě mnoha zemí ovšem po rozpadu SSSR stále zůstává mnoho kusů první verze.

Poradí si Ukrajina s Mardery?

Německý kancléř Scholz mezitím bolestivě váhal, jestli dodat Mardery, kterých si Ukrajina vyžádala 100. Po úspěšném použití v Afghánistánu se tato vozidla odebrala do penze a nahradily je IFV Puma. Scholz namítal, že posílat připravené Mardery na Ukrajinu by snížilo rezervy vyžadované požadavky NATO. Výrobce Rheinmetall nicméně podotkl, že jakékoli mezery způsobené zásobením Ukrajiny budou doplněny do konce tohoto roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mardery mají trojčlennou posádku a unesou pouze 6 vojáků. Ačkoli jde o podobný koncept jako BMP, váží asi dvakrát tolik a jsou lépe obrněné, hlavně proti kanonům BMP-2. Jeho vlastní kanón pronikne na svou velikost dostatečným brněním a má vysokou kadenci. Nevýhodou je, že s nimi Ukrajinci nikdy nebojovali. Teprve nedávno se k nim také dostaly rakety MILAN z Francie, a to jen ve velmi malém množství.

Vrátí se do výběhu Leopard?

CEO německého výrobce Rheinmetall také řekl, že připravuje k dodání 50 vysloužilých tanků Leopard 1AS. Pokud bude prodej schválen, může prvních 10–20 Leopardů na Ukrajinu dorazit do 6 týdnů. Zbývající množství pak během 3 měsíců. Také prohlásil, že Ukrajinci se s novými a pro ně neznámými stroji mohou naučit pracovat „během několika dní“. Původní Leopard vážil 40 tun a byl vyroben koncem 50. let.

Na rozdíl od moderního Leoparda 2 má naprosto minimální brnění (jen 70 mm), spoléhá se totiž na vysokou přesnost střelby a vlastní mobilitu. Nicméně jakákoli mobilní jednotka, která je schopna přesné střelby, má svou nepopiratelnou hodnotu. Možná by Ukrajina mohla tyto tanky použít v podpůrných rolích. Stále však zůstává otázkou, jak bude moct využít západní modely a zapojit je do vlastních řad a taktiky.

Co dalšího by podle vás ukrajinské armádě pomohlo?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články