Každý, kdo si takto nabíjí notebook, bude platit 20 000 Kč: Určitě to děláte také a ani o tom nevíte

Máte doma notebook? Pak byste si měli dávat pozor na to, jakým způsobem ho nabíjíte. Brzy byste o něj totiž mohli přijít.

Notebook i Zdroj fotografie: Ajsm712 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Pracujete-li z domova na svém notebooku, může být lákavé neustále ho ponechávat zapojený do elektrické zásuvky. Dnes vám povíme, proč by to nemusel být nejlepší nápad, a jak můžete ušetřit baterii svého přenosného počítače, aniž byste museli investovat do drahých opatření. Jakmile baterie vyzkratuje nebo je vypuklá, může zničit celé zařízení, což by znamenalo nutno koupě nového notebooku. A vzhledem k tomu, že se cena notebooků pohybuje i v řádech desítek tisíc, nejde o levnou záležitost.

Jak je to s nabíjením

Dříve bylo obvyklé pravidlo „nepřebíjet“. Moderní notebooky však mají tento problém pod kontrolou díky vestavěným senzorům. Jak byste měli nakládat s baterií, závisí na konstrukci notebooku? Jakmile dosáhne nabití 100 %, nabíjecí elektronika se automaticky vypne a napájecí proud teče kolem baterie. Přesto se baterie s časem stále vybíjí, což systém musí kompenzovat. Celkově je však baterie méně zatěžována. Navzdory těmto cyklům je však ukazatel stavu nabití často nepřesný, a proto byste měli baterii občas zkalibrovat

U notebooků s vyjímatelnou baterií

Ještě šetrnější volbou může být vyjmutí baterie z notebooku a používání pouze v síťovém režimu. Je však důležité baterii správně uskladnit a pokud ji nepoužíváte delší dobu, udržujte ji nabíjenou kolem 50 %, aby se zabránilo hlubokému vybití. Moderní notebooky však stále častěji nemají vyjímatelné baterie. Existují různé způsoby, jak kalibrovat baterii notebooku. Klasická metoda spočívá v úplném nabití a vybití baterie. Alternativně můžete použít speciální software, který někteří výrobci dodávají přímo s notebookem nebo který lze najít v systému BIOS. 

Baterie notebook i

Ruční kalibrace

Kalibraci lze provést také ručně – nabijte baterii na 100 %, restartujte notebook a v nouzovém režimu jej nechte vybít až do úplného vypnutí. Pokud jde o dobíjecí baterie, stále koluje mnoho mýtů z minulosti. U dnešních lithium-iontových baterií je třeba brát v úvahu pouze několik faktorů. Životnost baterie je obvykle udávána v nabíjecích cyklech, a optimální výkon baterie je dosažen při nabití mezi 20 % a 80 %. V systému Windows 10 nebo 11 lze nastavit optimální prahové hodnoty pro nabíjení a vybíjení v sekci „Napájení a baterie“. Dále je důležitá správná teplota baterie, ideálně mezi 10 a 30 stupni Celsia. Ovšem pozornost byste měli věnovat také celkové teplotě notebooku a jeho ventilátoru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články