Nejen vynálezce, ale i Prorok: Nikola Tesla předpověděl vznik Wi-Fi, robotů i chytrých telefonů

Nikola Tesla nebyl jen vynálezce, ale také vizionář a prorok, který dokázal předpovědět, jakým způsobem se budou v budoucnu rozvíjet nejrůznější technologie.

Nikola Tesla i Zdroj fotografie: Nikolatesla1855 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K blížícímu se konci svého života byl Nikola Tesla považován za excentrika. Oproti běžným vynálezcům, kteří se snažili vytvořit praktické novinky pro okamžité použití, se Tesla věnoval snům o budoucnosti a technologiích, které teprve přijdou. Věřil, že „osudem vizionáře je přesáhnout svou dobu.“ A ve skutečnosti se ukázalo, že Tesla byl v tomto ohledu překvapivě přesný. Jeho představy o budoucnosti obsahovaly detailní popisy věcí, které nám dnes připadají běžné, ale byly pro jeho dobu naprosto revoluční. 

Předpovídal budoucnost

V rozhovorech s novináři J. B. Kennedym a G. S. Viereckem v letech 1926 a 1935 pro časopisy Colliers a Liberty Tesla předpovídal neuvěřitelné změny. Jednou z jeho vizí bylo, že Země se díky bezdrátové technologii stane jakýmsi obrovským mozkem, schopným přenášet miliony informací. Domácnosti by byly ovládány „blahodárným bezdrátovým napájením.“ A co víc, Tesla předpovídal, že lidé budou v budoucnu komunikovat bez ohledu na vzdálenost, a to i prostřednictvím televize a telefonů, jako by seděli tváří v tvář. A vše bude možné díky malým přístrojům, které každý muž bude moci nosit v kapse. 

Obnovitelná energie

Tesla také snil o autonomním „automobilovém kočáru”.. Patentoval dokonce dálkově ovládaný člun v roce 1898. Na rozdíl od mnohých svých současníků se Tesla neobával automatických strojů. Právě naopak – očekával, že roboti převezmou otrockou práci a osvobodí lidstvo, aby se mohlo věnovat vyšším výzvám. Zajímal se i o obnovitelnou energii a předpovídal, že domácnostmi bude brzy proudit levná elektřina vytvořená pomocí vody. Tesla byl přesvědčen, že péče o životní prostředí bude prioritou, a že znečištění pláží bude v budoucnosti považováno za nemyslitelné.

Nikola Tesla i

Vegetariánství

Věřil také v budoucí zaměření na tělesnou kulturu a vědecké objevy místo budování mezinárodních konfliktů. Předpovídal, že v budoucnosti bude ministr hygieny důležitější než ministr války. Kromě technologických předpovědí měl Tesla také teorie o optimální stravě. Doporučoval vyhnout se stimulantům jako káva, čaj a tabák, a propagoval vegetariánství. Ačkoliv věřil, že přechod na tuto formu stravování bude postupný, věřil, že alkohol zůstane „elixírem života.“ Tesla tedy nebyl pouze vynálezcem, ale také vizionářem, který viděl do budoucnosti a jeho předpovědi měly do značné míry pravdu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články