Majitelé Netflixu, zpozorněte: Nový podvod připravil už mnoho Čechů o jejich úspory

Po celém Česku se šíří nový podvod týkající se Netflixu. Poradíme vám, jak se mu vyhnout, abyste nepřišli o své úspory.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud dostanete v následujících dnech SMS zprávu od Netflixu, která hovoří o neuhrazené faktuře, měli byste být ostražití. Skrývá se za ní totiž podvodná phishingová kampaň, která má za cíl vylákat vaše citlivé informace. Podvodníci se vydávají za Netflix, ale ve skutečnosti chtějí pouze získat vaše osobní údaje. Tuto zprávu o podvodné kampani na platformě X zveřejnil uživatel s přezdívkou @KutilDomaci. SMS zpráva byla doručena náhodným telefonním číslům a mohla tak přijít komukoli.

Podvod přes SMS

Zpráva se tváří, že pochází od Netflixu a obsahuje sdělení: „NETFLIX: Vaše platba byla zamítnuta. Potvrďte prosím své platební údaje, jinak bude váš účet pozastaven.“ Zpráva obsahuje odkaz, který vás má přivést na stránku pro obnovení údajů. Na první pohled je zpráva bez gramatických chyb a má diakritiku, což přidává na její důvěryhodnost. Jediným podezřelým znakem je, že zpráva přichází z čísla s francouzskou předvolbou +33. Odkaz vede na webovou stránku s názvem „obnovenie-mojej-platby.com,“ která vizuálně připomíná design hlavní stránky Netflixu. 

U SMS to nekončí

Podvodníci zde žádají o vaši e-mailovou adresu a heslo k účtu Netflix. Nicméně tyto informace nejsou pro ně zásadní. Skutečné nebezpečí přichází, když vás webová stránka vyzve k zadání čísla platební karty, data expirace a třímístného bezpečnostního CVV kódu. Jakmile tyto údaje získají, následuje žádost o ověřovací kód z SMS. Na tomto bodě může být již pozdě, protože podvodníci mají přístup ke vašim platebním údajům. Pokud vaše banka neprovádí dvojité ověření při online platbách, můžete čelit značným finančním ztrátám.

i

Na co si dát pozor

Nikdy neodpovídejte na podobné zprávy nebo e-maily. Místo toho byste měli zkontrolovat svůj účet u oficiálního zastoupení Netflixu a ověřit, zda na něm nejsou žádné problémy. Dále byste měli prověřit webovou stránku, na kterou vás odkaz v zprávě nebo e-mailu směřuje. Vždy by mělo jít o oficiální webové stránky, což byste měli ověřit nejen podle designu, ale také podle adresního řádku ve vašem prohlížeči.

Zdroj: Twitter
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články