Netflix 2024: Brutální poplatky a tisíce reklam. Většina z nás se bohužel nedoplatí, tohle se na nás valí

Netflix nedávno zvýšil ceny ve vybraných trzích, avšak v Českou republiku tyto změny teprve čekají. Otázkou zůstává, kdy Netflix zavede změny i tady u nás a kolik to předplatitele bude stát.

i Zdroj fotografie: Ajay Suresh / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Netflix nedávno zvýšil ceny ve vybraných klíčových trzích, a nyní se očekává, že na řadu přijdou i diváci v Německu. Lze se tedy ptát, zda nás čeká podobný scénář i tady u nás v Česku.

Nové předplatné od Netflixu

Netflix oficiálně zahájil svou streamovací službu v České republice v roce 2016, s rokem 2019 přinesl kompletní lokalizaci uživatelského prostředí. Od samého počátku mohou čeští diváci vybírat z předplatných balíčků Basic, Standard a Premium, lišících se počtem zařízení povolených pro současné sledování a také maximální kvalitou streamování.

Je to až překvapivé, ale Netflix je jedinou streamovací službou, která udržuje stabilní ceny na českém trhu již několik let. Ačkoliv bojuje proti sdílení účtů a zrušil bezplatné zkušební období, základní ceny zůstávají beze změn. Zatímco konkurenti jako HBO nebo Disney+ zvyšovali své ceny, Netflix drží své ceny v ČR na stabilní úrovni od začátku. Nicméně je pravděpodobné, že se toto v letošním roce změní.

Zvyšování cen

Na rozdíl od České republiky zažili diváci v USA pravidelné zvyšování cen na Netflixu, a to prakticky každý rok, naposledy v začátku roku 2022 a nejnověji na podzim 2023. Netflix zvýšil ceny spolu s oznámením výsledků za třetí kvartál 2023, což se týkalo i jeho domácího trhu. Američtí diváci, kteří využívali tarif Basic za 9,99 dolarů měsíčně, nyní platí 11,99 dolarů, a ti, kteří platili 19,99 dolarů za tarif Premium, nyní musí investovat 22,99 dolarů. Cena tarifu Standard za 15,49 USD zůstala beze změn.

Podobné zvýšení cen postihlo i diváky ve Velké Británii a ve Francii, kde se zvýšily ceny tarifů Basic a Premium. Ceny Netflixu jsou stanoveny podle kupní síly obyvatel v jednotlivých zemích. Nejvíce za streamovací službu platí diváci ve Švýcarsku, nejméně pak v Pákistánu, Turecku nebo Indii. Pro nás je zajímavé srovnání s hlavními evropskými trhy a cenami v USA.

Netflix iZdroj fotografie: Depositephotos
Na Netflixu dojde opět ke zdražování.

Český Netflix čekají změny

V České republice Netflix zatím nezavedl cenově výhodnější předplatné s obsahem financovaným reklamou, což již funguje v několika zemích. Zdá se, že otázka není, zda dojde ke zdražení Netflixu v Česku, ale spíše kdy k tomu dojde. Je pravděpodobné, že Netflix spojí zvýšení cen s uvedením nového reklamního tarifu.

Netflix zdůvodňuje zvyšování cen rostoucími výrobními náklady na nový obsah. Společnost v posledních letech výrazně investovala do úspěšných seriálů, jako jsou „Koruna“, „Stranger Things“ nebo „Hra na Witcher“. Pravděpodobné zvýšení cen Netflixu by tak brzy mohlo zasáhnout i české předplatitele, a to v důsledku rostoucích nákladů na výrobu nového obsahu, které se společnost snaží kompenzovat. Důsledky na ceny předplatného v České republice tak budou ještě muset být vidět.

Jste i vy předplatitelem Netflixu?

Zdroj: Netflix
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články