„Nesmrtící zbraně“ dokáží velice účinně usměrnit dav a mohou způsobit popáleniny. Některé má i česká policie

Pokud chtějí policisté zasáhnout proti nebezpečnému davu, mohou použít zbraně s nesmrtícím účinkem. Lidem způsobí bolest nebo jiný typ nepohodlí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při zásazích proti nezvladatelným davům policisté hlavně v demokratických státech neradi zasahují násilím, protože každé zranění, nebo dokonce smrt znamenají budoucí nepříjemnosti a negativní reakce. Není proto divu, že konstruktéři přišli i se systémy umožňujícími takovému nebezpečí předejít. Takzvané nesmrtící zbraně dnes využívá mnoho policejních sborů včetně policie české a nemusí se jednat jen o všeobecně známý slzný plyn. V určitých situacích se takové zbraně hodí i armádním jednotkám.

Hlasitý zvuk může i bolet

Jedním typem nesmrtících a často používaných zbraní jsou systémy využívající zvuk. Lidský organismus, respektive lidské uši, dokáže snést jen určitou míru hluku, vyšší hodnoty způsobují bolest a ještě vyšší mohou vést k poškození sluchu. Toho využívají zbraně zvané akustické zařízení s dlouhým dosahem známé pod zkratkou LRAD. Většinou zvuk vysílají v kuželu směrem dopředu, ale mohu být i všesměrové.

Podobné zbraně mají ve vybavení policejní jednotky, česká policie v roce 2021 uvedla, že jich vlastní 10. Měla je údajně nasadit třeba při demonstraci proti covidovým opatřením. Většinou se používají k vysílání hlasitých výzev, ale zvuk se dá zesílit i tak, že je lidem velmi nepříjemný až bolestivý. Vybaveny podobnými zařízeními bývají i armády nebo námořnictva. Akustický systém se ukázal velice účinný například při zásazích proti pirátům.

Mikrovlny mohou velmi pálit

Jiný systém známý pod označením ADS využívá podobného principu, jaký je v mikrovlnných troubách. Mikrovlny totiž dokáží rozkmitat molekuly vody a tuku tak, že se začnou ohřívat. Zbraně typu ADS proto vysílají směrové mikrovlny, které rozkmitají molekuly těsně pod lidskou pokožkou. Již při 44 stupních Celsia začíná člověk pociťovat jeho účinky a při 58 stupních může utrpět popáleniny. Bolest podle testů lidé pociťují, pokud jsou takové zbrani vystaveni déle než 3 až 5 sekund.

O tom, že by byla podobná zbraň aktivně nasazena, není zatím žádný záznam. Americká armáda měla systém ADS v Afghánistánu, ale údajně ho nikdy nepoužila. Podobné systémy vyvíjejí a pravděpodobně mají i ozbrojené služky v Rusku a Číně, ale ani zde zatím není důkaz o jejich použití. Například česká policie zařízení podobného typu mít nemá.

Dalším diskutovaným typem jsou řízené energetické zbraně, ale ty jsou pravděpodobně ještě v plenkách. Sovětský svaz měl vyvíjet před lety zbraň na podobném principu nazvanou Lida. Že ale podobné systémy existují, může napovídat případ takzvaného havanského syndromu. Američtí a kanadští diplomaté v kubánské Havaně, ale i jiných státech, byli pravděpodobně vystavení nějakému typu záření z neznámého zařízení. Způsobovalo jim bolesti hlavy a další problémy, zasáhlo více než 200 lidí. Z použití je podezřelé Rusko, ale důkazy neexistují.

Jaké nesmrtící sofistikované zbraně ještě znáte?

Zdroj: Anomalien
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články