„Nesmrtící zbraně“ dokáží velice účinně usměrnit dav a mohou způsobit popáleniny. Některé má i česká policie

Pokud chtějí policisté zasáhnout proti nebezpečnému davu, mohou použít zbraně s nesmrtícím účinkem. Lidem způsobí bolest nebo jiný typ nepohodlí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při zásazích proti nezvladatelným davům policisté hlavně v demokratických státech neradi zasahují násilím, protože každé zranění, nebo dokonce smrt znamenají budoucí nepříjemnosti a negativní reakce. Není proto divu, že konstruktéři přišli i se systémy umožňujícími takovému nebezpečí předejít. Takzvané nesmrtící zbraně dnes využívá mnoho policejních sborů včetně policie české a nemusí se jednat jen o všeobecně známý slzný plyn. V určitých situacích se takové zbraně hodí i armádním jednotkám.

Hlasitý zvuk může i bolet

Jedním typem nesmrtících a často používaných zbraní jsou systémy využívající zvuk. Lidský organismus, respektive lidské uši, dokáže snést jen určitou míru hluku, vyšší hodnoty způsobují bolest a ještě vyšší mohou vést k poškození sluchu. Toho využívají zbraně zvané akustické zařízení s dlouhým dosahem známé pod zkratkou LRAD. Většinou zvuk vysílají v kuželu směrem dopředu, ale mohu být i všesměrové.

Podobné zbraně mají ve vybavení policejní jednotky, česká policie v roce 2021 uvedla, že jich vlastní 10. Měla je údajně nasadit třeba při demonstraci proti covidovým opatřením. Většinou se používají k vysílání hlasitých výzev, ale zvuk se dá zesílit i tak, že je lidem velmi nepříjemný až bolestivý. Vybaveny podobnými zařízeními bývají i armády nebo námořnictva. Akustický systém se ukázal velice účinný například při zásazích proti pirátům.

Mikrovlny mohou velmi pálit

Jiný systém známý pod označením ADS využívá podobného principu, jaký je v mikrovlnných troubách. Mikrovlny totiž dokáží rozkmitat molekuly vody a tuku tak, že se začnou ohřívat. Zbraně typu ADS proto vysílají směrové mikrovlny, které rozkmitají molekuly těsně pod lidskou pokožkou. Již při 44 stupních Celsia začíná člověk pociťovat jeho účinky a při 58 stupních může utrpět popáleniny. Bolest podle testů lidé pociťují, pokud jsou takové zbrani vystaveni déle než 3 až 5 sekund.

O tom, že by byla podobná zbraň aktivně nasazena, není zatím žádný záznam. Americká armáda měla systém ADS v Afghánistánu, ale údajně ho nikdy nepoužila. Podobné systémy vyvíjejí a pravděpodobně mají i ozbrojené služky v Rusku a Číně, ale ani zde zatím není důkaz o jejich použití. Například česká policie zařízení podobného typu mít nemá.

Dalším diskutovaným typem jsou řízené energetické zbraně, ale ty jsou pravděpodobně ještě v plenkách. Sovětský svaz měl vyvíjet před lety zbraň na podobném principu nazvanou Lida. Že ale podobné systémy existují, může napovídat případ takzvaného havanského syndromu. Američtí a kanadští diplomaté v kubánské Havaně, ale i jiných státech, byli pravděpodobně vystavení nějakému typu záření z neznámého zařízení. Způsobovalo jim bolesti hlavy a další problémy, zasáhlo více než 200 lidí. Z použití je podezřelé Rusko, ale důkazy neexistují.

Jaké nesmrtící sofistikované zbraně ještě znáte?

Zdroj: Anomalien
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu