Co všechno se může stát ve výtahu: Od udušení přes ránu do hlavy a když se záchrana nepodaří zavolat

Člověk občas bývá na vážkách, jestli vyjít schody nahoru, nebo použít výtah dokonce i do prvního patra. Jízda výtahem ale nemusí úplně vždy dopadnout podle vašich představ.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chození po schodech je zdravé a člověk je díky tomu fit, ale je nutné si přiznat, že pokud máte na místě výtah, většinou do něj vejdete. Člověka ani neodradí fakt, že se typicky staré stroje často zastavují někde uprostřed mezi dvěma patry. A často i s doprovodem děsivého hučení, chrápání, tmy, zadrhávání dveří apod.

Typické zkušenosti s výtahy

Jedním z takových příkladů je např. výtah v devítipatrové koleji. Měl sice jedno z moderních volacích tlačítek, ale byl stejně nespolehlivý jako starší typ. Buď si dělal, co chtěl, anebo vůbec nepřijel. Horší jsou ale situace, kdy se zastaví v mezipatru a vy chcete opravdu, ale opravdu vystoupit. Snažíte se seskočit dolů nebo se v opačném případě do výtahu vyškrábat se strachem, že se rozjede. Při takových zkušenostech si člověk raději opravdu vybere cestu po schodech.

Noc strávená ve výtahu

Azizul Rayhan, který pracuje jako asistent právníka, byl uvězněn ve výtahu Victory Business Center. Ani přes signalizaci mu nikdo nepřišel na pomoc. Mohl mačkat tlačítka, ale výtah se nepohnul. Žádný operátor nepřijel a ani žádná jiná pomoc. Muž strávil celou noc zavřený ve výtahu v obavách, že by mohl každou chvíli spadnout nebo se udusit nedostatkem kyslíku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhý den ráno, když si někdo konečně všiml problému, výtah přivolal. Od tohoto incidentu se Rayhan bojí uzavřených prostor, londýnského metra a samozřejmě výtahů. Jako kompenzaci dostal pouhých 25 liber.

Nejhorší druh smrti

Rayhan ale rozhodně nebyl nejhorším případem. V čínském Si-anu se ve výtahu totiž našlo ženské tělo, které zde strávilo celý měsíc. Resp. od té doby, co byl výtah vyřazen z provozu kvůli údržbě. Žena během uvěznění ve výtahu marně křičela o pomoc a všemi možnými způsoby se drásala ven. Tomu nasvědčovaly škrábance, ale ženě se kabinu bohužel nepodařilo opustit. Nehodu zapříčinili dva specialisté, kteří odpojili proud a opustili výtah, aniž by zkontrolovali, zda je vůbec prázdný.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co se s vámi stane, když se výtah porouchá?

Kromě zjevné obstrukce se člověk běžně bojí udušení. To je náš primární strach v případě uvěznění, i když dobrá ventilace výtahů zaručuje dostatek kyslíku. Ti, kteří panikaří, se chtějí za každou cenu dostat z budky a riskují tím své fyzické zdraví. Úder do dveří a pokus vylézt může opravdu skončit pádem. Dokonce i obratnost viděná ve filmech vás jen vystavuje nebezpečí. I když můžete otevřít výtahovou šachtu, vylézání je životu nebezpečné. 

Bez mobilu nechoďte ven

Pokud použijete výtah v pracovní době a uvíznete v něm, s největší pravděpodobností budete schopni požádat o pomoc do hodiny. Pokud byste však měli někam jít večer nebo za svítání, tak pomoc přijít nemusí. Zda má někdo službu kvůli poruše výtahu nebo vyjede mechanik, záleží na smlouvě bytového domu. Buďte tedy obezřetní a ujistěte se, že nejste v budově sami. Pokud ve výtahu opravdu zůstanete, zachovejte za každou cenu klid a proberte všechny možnosti. A navíc kdo dnes odkudkoli vychází bez telefonu?

Už se vám někdy stal incident ve výtahu, příp. jak jste ho vyřešili?

Zdroj: SMGSecurity
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články