Ukrajina dostala přes dvě desítky špičkových německých houfnic. Proti Rusku je používá velmi intenzivně, když se ale porouchají, znamená to problém.
Jednou z bezesporu nejúčinnějších zbraní v držení ukrajinské armády jsou německé samohybné houfnice PzH 2000, které země dostala z Německa a Nizozemí. Jsou považované za asi nejlepší samohybné houfnice na světě a pro ukrajinskou armádu znamenají jistě velikou pomoc. Ale ukazuje se, že mají jeden kritický problém, jehož prapodstata spočívá přímo v Německu. Na houfnice není dostatek náhradních dílů.
Houfnice PzH 2000 jsou světová špička
O kvalitách houfnic PzH 2000 asi nelze pochybovat, mají nejen papírové, ale i reálné parametry řadící je mezi světovou špičku. Ze svého děla ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží mohou vystřelit 8 ran za minutu do vzdálenosti až 67 kilometrů, záleží na použitém střelivu. Vyznačují se mimořádnou přesností a vysokou mobilitou. Navíc mohou používat západní přesně naváděnou munici, a to jak proti běžným cílům, tak například tankům.
Zbraň byla postavena tak, aby mnohé vydržela, ale její konstruktéry ani ve snu nenapadlo, jakému zatížení bude čelit na Ukrajině. Zde údajně některé houfnice vypálí až 300 ran za den, což se samozřejmě projevuje na celém systému. Pochopitelné je opotřebení hlavně, a i když jsou speciálně vyrobené, aby vydržely velké zatížení, nestačí to. Chyby začal vykazovat i systém řízení palby a další části.
Zbraně proto potřebují opravy a často velmi náročnou výměnu klíčových dílů. To se ale ukazuje jako obrovský problém, protože německá armáda, největší uživatel těchto houfnic na světě, jich má nedostatek. Vše dokonce svědčí o tom, že její vojáci museli některé houfnice na skladech v minulých letech kanibalizovat, aby udrželi ty aktivní v chodu, protože jim náhradní díly chyběly. Když je teď potřeba velký počet náhradních dílů, jde o obrovský problém.
Nad problémem dílů pro houfnice se zavíraly oči
Velení německé armády na to údajně opakovaně poukazovalo, ale nikdo na to nebral ohled, protože politici zkrátka nepředpokládali vznik konfliktu vysoké intenzity a jeho začátek je prokazatelně zaskočil. Ani rychlá výroba náhradních dílů není jednoduchá, často jde o technologicky vyspělé komponenty náročné na dobu výroby. Zbrojní firmy z dlouhých mírových dob nemají kapacity na takovou masovou výrobu a její navýšení vyžaduje čas, peníze a kvalifikovanou pracovní sílu.
Nedostatek náhradních dílů ohrožuje i fungování servisního centra budovaného na Slovensku. Zde by se měly porouchané zbraně z bojiště servisovat a zase posílat zpět na Ukrajinu, ovšem bez dílů jde jen o sen. Navíc problém se údajně netýká jen houfnic, podobné potíže jsou i se stavem dílů raketometů Mars II, což je upravená verze M270, ty má Ukrajina také. Němci mají údajně i nedostatek dílů k tankům Leopard 2.