Máte počítač? Hrozí vám poplatek 30 000 Kč. V ohrožení je více než 95 % Čechů

Společnost AV-Comparatives srovnávala antivirové programy. Podle jejich žebříčku je Windows Defender jeden z nejhorších programů vůbec. Který je lepší?

uživatelé whatsappu i Zdroj fotografie: BrayLockBoy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dnešní době se žádný počítač neobejde bez nějakého antivirového programu, který by zařízení i uživatele ochránil před hrozbami online světa. Antivirové programy jsou proto neustále aktivní a hlídají každou naší aktivitu. Kromě úrovně ochrany je pro tyto bezpečnostní softwary důležitá i zátěž systému. Jedná se o druhý důležitý faktor, který se sleduje při různých srovnáních antivirových programů. Nejhorších výsledku v tomhle ohledu momentálně dosahuje Windows Defender, který má ve svém počítači téměř každý uživatel.

Antivirové programy zpomalují systém

Windows Defender dlouhodobě patřil mezi nejlepší antivirové programy vůbec. Tuto příčku si udržel i v konkurenci s propracovanými a placenými programy. Ačkoliv se jeho úroveň ochrany stále drží poměrně vysoko, jeho softwarové nároky se značně zhoršily. Ve srovnávacím testu, který provedla společnost AV-Comparatives tak obsadil předposlední místo ze všech patnácti testovaných programů. Hůře na tom byl už jen program TotalDefense.

iZdroj fotografie: Luqman134 / Creative Commons / CC BY-SA

Průběh testu

Test společnosti AV-Comparatives sleduje a porovnává rychlost počítačů s neaktivním a s aktivním antivirovým programem. Rychlost se sleduje při běžných úkonech, jako je kopírování souborů, jejich archivace a obnovení. Dále se test zaměřuje na rychlost instalace programů, jejich spouštění či stahování. Antivirové programy by neměly mít výrazný dopad ani na rychlost načítání a prohlížení internetových stránek. V tomto ohledu si program Windows Defender značně pohoršil a jeho využívání už nemusí být pro spoustu uživatelů atraktivní.

Digitální stopy člověk nechává všude, Jeníček a Mařenka byli ve větším bezpečí. Odborníci radí, jak opět převzít kontrolu nad svými daty

Alternativy Windows Defenderu

Naštěstí je k dostání spousta jiných antivirových programů, které uživateli poskytnou stejně dobrou ochranu s menším zatížením jeho systému. Nejlepším antivirovým programem vůbec je ESET Internet Security, který je však placený. Za svou cenu však nabízí špičkovou ochranu a minimální dopad na rychlost operačního systému. V těsném závěsu se pak drží Avira Prime. Existují však i bezplatné antivirové programy, které v testu dopadly lépe než Windows Defender. Konkrétně se jedná o programy od Avastu a AVG, které se se svou zátěží systému umístily na slušném pátém místě. Pro nenáročného uživatele tak představují ideální alternativu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články